Data dodania: 17.09.2018

Cała Oleśnica biegała!

Biegali solo, w duetach, całymi rodzinami i równocześnie – pomagali! W sobotę, 15 września, w Oleśnicy zakończył się Festiwal Biegów Rodzinnych Cała Oleśnica Biega o Memoriał Bogusława Psujka.

W programie zorganizowanego przez stowarzyszenie Cała Oleśnica Biega festiwalu znalazły się między innymi: biegi na 5 i 10 km, Bieg Krasnala dla najmłodszych, Rodzinne Duety - czyli konkurencja, w której rodzic biegnie wspólnie z dzieckiem, pokonując 1 km i 200 metrów, tak by razem wbiec na metę, a także Bieg Maskotek. W sumie w sportowym święcie udział wzięło ponad pięciuset biegaczy!

Zwycięzcami rodzinnych duetów zostali Amelia i Sławomir Tyczyńscy z Leszna. W biegu głównym, na 10 kilometrów, wśród mężczyzn najszybszy był Dawid Smolak, wśród kobiet - Anna Zajączkowska. Na dystansie 5 kilometrów pierwszy na mecie był Dawid Mańkowski, a jako pierwsza kobieta dobiegła Ewa Najdek. Gościem specjalnym festiwalu był Mezo, który nie tylko wziął udział w biegu głównym, ale na zakończenie wystąpił też na scenie – zwieńczeniem festiwalu był jego koncert.

Jednak celem oleśnickiej soboty na świeżym powietrzu były nie tylko sportowa rywalizacja i dobra zabawa. Równie ważny był charytatywny wymiar imprezy: pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku mieszkańcy Oleśnicy i goście festiwalu pomagali wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc".

Celem fundacji jest budowa pierwszego w Polsce Domu Samodzielności dla Osób z Zespołem Pradera-Williego. To rzadka choroba genetyczna, która wywołuje między innymi nieustanny głód i zaburzenia zachowania. Chorzy dla własnego bezpieczeństwa muszą być pod stałą kontrolą, stąd potrzeba budowy domu, w którym dorosłe „praderki" (jak nazywają ich rodzice) będą mogły spokojnie zamieszkać, kiedy rodzice nie będą już mogli zapewnić im opieki. Dom samodzielności będzie częścią rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu „Potrafię Pomóc", który we Wrocławiu zostanie wybudowany za pięć lat.

W czasie festiwalu trwała kwesta na rzecz fundacji. Wśród kwestujących znaleźli się również dwunastoletnia Julia i osiemnastoletni Karol – oboje urodzili się z zespołem Pradera-Williego. Do puszek udało się zebrać aż 3192 zł i 40 gr. Konto budowy domu samodzielności zasilą też wpływy ze sprzedaży ciast oraz z licytacji.

Więcej o Fundacji „Potrafię Pomóc" oraz o stowarzyszeniu Cała Oleśnica Biega można się dowiedzieć zaglądając na ich strony:
www.potrafiepomoc.org.pl
www.calaolesnicabiega.pl .

A to wideo o zespole Pradera-Williego, zrealizowane z udziałem Julii i Karola:
https://youtu.be/RLjyMzQakTg
https://youtu.be/jkP6uNbjxlM .

Zobacz galerię...

pr, fot. Łukasz Borowik / Stowarzyszenie Cała Oleśnica Biega

Data publikacji: 17.09.2018 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.