Data dodania: 15.09.2018

"BISFed' 2018 Poznań Boccia Regional Open"

Boccia - zbudowała swoją markę na arenie poznańskiego sportu. Miasto nad Wartą stało się europejską stolicą tej paraolimpijskiej dyscypliny.

Poznań na kilka dni stał się Europejska stolicą bocci. Od 5 do 12 września Światowa Federacja Sportowa Bocci - BISFed członek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego zorganizowała wraz z Polskim Związkiem Bocci międzynarodowe zawody „BISFed' 2018 Poznań Boccia Regional Open". Federacja zakwalifikowała do rozgrywek reprezentantów z 13 krajów, w tym reprezentację Polski.

„Regional Open" miały wysoką rangę sportową ponieważ zawodnicy zdobywali na nich punkty światowej listy rankingowej - przepustki do Igrzysk Paraolimpijskich TOKIO'2020. Zawody objęła patronatem honorowym Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Agata Kornhauser-Duda

Poznań, w którym siedzibę ma Polski Związek Bocci kolejny raz był gospodarzem imprezy sportowej ważnej w światowym kalendarzu bocci. Przypomnimy , że w 2015 roku w stolicy Wielkopolski odbyły się prestiżowe World Boccia Open z udziałem reprezentacji z 31 krajów z 4 kontynentów. U ubiegłym roku na prośbę BISFed właśnie w Poznaniu zorganizowano nowy cykl współzawodnictwa pod nazwą Boccia Regional Open.

Światowa Federacja przy wyborze organizatora kieruje się warunkami pobytu, dostępnością obiektów, sprawną dostosowaną komunikacją, profesjonalizmem organizatorów i wieloma aspektami logistyki. Wymagania są bardzo wyśrubowane z tego powodu, że grający w boccię należą do grupy Sportowców Wymagających Wysokiego Wsparcia. Tacy sportowcy wg definicji IPC – Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, z powodu znacznej niepełnosprawności (porażenia czterokończynowe - DPM, zaniki mięśniowe, artrogrypoza, wysokie urazy rdzenia kręgowego) wymagają szczególnej opieki i zaawansowanego dostosowania otoczenia.

Polska cieszy się tak dobrą opinia organizatora, że na zawody specjalnie przylecieli obserwatorzy z Indonezji aby uczyć się tutaj rozwiązań, które zastosują wkrótce na Indonesia 2018 Asian Para Games, pierwszej w historii tego kraju imprezie sportowej w wielu dyscyplinach paraolimpijskich.

„BISFed' 2018 Poznań Boccia Regional Open" rozegrano w kategoriach drużyn, par i indywidualnie, w klasach BC1, BC2 , BC3 i BC4. W sporcie paraolimpijskim obowiązuje podział na grupy i klasy, aby mogły współzawodniczyć osoby z niepełnosprawnością o jednakowych lub podobnych możliwościach funkcjonalnych. Do zdobycia było 7 kompletów medali.

Były to zawody bardzo udane dla naszej reprezentacji. Najpierw Damian Iskrzycki z asystentem Dariuszem Borowskim wywalczył w pięknym stylu złoty medal w klasie BC3. 11 września po południu para BC3 Damian Iskrzycki, Edyta Owczarz, Zbigniew Bednarek po emocjonującym meczu z Rosją wygranym 5:2 weszła do finału aby pokonać zdecydowanie 9:0 Słowację i zdobyć złoto.

Udany był także start drużyny BC1/2 w składzie Kinga Koza, Marta Wesołek, Mateusz Urbański, Patryk Barszczyk i Wojciech Lamch. W dogrywce wygrała z Ukrainą co zapewniło jej upragniony brąz.

Celem głównym dla kadrowiczów są kwalifikacje do Igrzysk Paraolimpijskich TOKIO'2020. Mają dwa lata na ich zdobycie. Nie będzie to łatwe, ale nasi zawodnicy robią szybkie postępy. W ubiegłym roku Damian Iskrzycki zdobył tytuł wicemistrza Europy. Polacy awansują w światowym rankingu BISFed - decydującym o kwalifikacjach. Duże nadzieje wiązane są zwłaszcza z Damianem Iskrzyckim BC3 i naszą parą BC3:

Indywidualnie BC3 Damian Iskrzycki awansował z miejsca 10 na miejsce 7 na 148 sklasyfikowanych
Para BC3 Owczarz / Iskrzycki / Bednarek awansowała z miejsca 18 na miejsce 13 na 36 sklasyfikowanych

Miejsca rankingowe pozostałych :

Indywidualnie BC1 Kinga Koza - miejsce 29 na 120 sklasyfikowanych
Indywidualnie BC2 Mateusz Urbański - awans z miejsca 23 na miejsce 19 na 143 sklasyfikowanych
Indywidualnie BC3 Edyta Owczarz - awans z miejsca 62 na miejsce 45 na 148 sklasyfikowanych
Indywidualnie BC2 Patryk Barszczyk - awans z miejsca 45 na miejsce 40 na 143 sklasyfikowanych
Indywidualnie BC4 Andrzej Janowski - awans z miejsca 46 na miejsce 44 na 124 sklasyfikowanych
Indywidualnie BC1 Wojciech Lamch - miejsce 51 na 120 sklasyfikowanych
Drużyna BC2/3 Koza, Urbański, Wesołek, Barszczyk, Lamch - miejsce 18 na 38 sklasyfikowanych

Boccia uprawiana jest w prawie 70 krajach. Jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim w świecie. Podobnie jest w Polsce gdzie rozwijana jest od ponad 25 lat, przede wszystkim dzięki pracy organicznej zogniskowanej wokół poznańskiego „Startu", a od kilkunastu lat wielu klubów i stowarzyszeń.

Boccia z racji swoich licznych walorów, atrakcyjności a przede wszystkim niewielkich nakładów na uprawianie, stała się bardzo popularnym narzędziem terapeutycznym. W takiej formie jest stosowana w ponad 250 ośrodkach - centrach rehabilitacji, ośrodkach szkolno-wychowawczych, stowarzyszeniach, fundacjach, szkołach itp.

Niewątpliwie zasięg działań zwiększyło wieloletnie wspieranie tej dyscypliny przez PFRON, a od kilku lat także przez Ministerstwo Sportu i Turystyki . Potencjalnymi adresatami bocci w Polsce jest ponad 30 tys. osób z niepełnosprawnością.

Polski Związek Bocci stworzył markę POLSKA BOCCIA - wyjątkowy w kraju system sportu paraolimpijskiego łączącego sport wyczynowy i powszechny. POLSKA BOCCIA zrzesza 23 ośrodki szkoleniowe w całej Polsce, promuje tę dyscyplinę, dystrybuuje materiały szkoleniowe, prowadzi szkolenia instruktorskie, sędziowskie i klasyfikatorów medycznych, organizuje Polską Ligę Bocci - krajowy system rozgrywek bocci wyczynowej i integracyjnej. PZBocci odpowiada za przygotowania reprezentacji narodowej do zawodów międzynarodowych, w tym igrzysk paraolimpijskich. Treningi bocci odbywają się w wielu ośrodkach w Polsce.

Jednym z efektów rozwoju bocci w Polsce jest prestiżowy projekt współfinansowany przez Unijny Program Erasmus + Sport p.n. „BOCCIA – podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych i ich środowiska przez paraolimpijską dyscyplinę sportową Boccia". Projekt, w którym Polska (Start Poznań) była liderem. Został on zrealizowany w latach 2015 -2017 przez organizacje pozarządowe z Bułgarii, Grecji, Macedonii, Turcji, Gruzji i Polski.

I jeszcze ciekawostka. Zawodom bocci na poznańskiej Politechnice towarzyszyła wystawa prac artystki z niepełnosprawnością - malarki Wiesławy Kisiały pn. „A passion for sport and arts. Arts support Boccia". Jej olejny obraz stał się motywem plastycznym zawodów.

Zobacz galerię...

Polski Związek Bocci - Polish Boccia Association
ul. Zacisze 2
60-831 Poznań
tel/fax: +48 (61) 8483-189, 8411-059
mail: office@polskaboccia.pl
http://polskaboccia.pl
https://www.facebook.com/bocciapolska
https://www.facebook.com/Bisfed-2017-Poznan-Regional-OPEN-5th-to-10th-July-1066702836689113/

Data publikacji: 15.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.