Data dodania: 12.09.2018

Znaczenie sportu w rehabilitacji niepełnosprawnych

W Centrum Kultury Zamek w Toszku na Górnym Śląsku 8 września odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Praktyczna „Między rehabilitacją a sportem". Została ona zorganizowana w ramach Memoriału im. dr. Ludwiga Guttmanna, który urodził się w Toszku.

Wśród gości byli m.in. europoseł Marek Plura, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle, burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk, Patrycja Haręza i Mateusz Proksa – wielokrotni medaliści mistrzostw Polski w szermierce na wózkach, Ryszard Tomaszewski – sztangista, wielokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich, obecnie trener Startu Wrocław.

- Pierwsza część konferencji była poświęcona osobie i działalności patrona wydarzenia sir Ludwiga Guttmanna. Prelegenci Dariusz Lewera i Claudia Zimmermann podkreślali wyjątkową osobowość dr. Guttmanna, który był wybitnym neurochirurgiem, twórcą ruchu paraolimpijskiego oraz prekursorem inkluzji. Nie tylko leczył ale przede wszystkim starał się aby pacjenci po ciężkich urazach mogli wrócić do życia w społeczeństwie. Swój ogromny dorobek naukowy sprowadzał do jednego stwierdzenia „Gdybym miał wskazać największe osiągnięcie w mojej karierze medycznej, to byłoby nim wprowadzenie sportu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych".

- Kiedy walka z niepełnosprawnością przeradza się w walkę sportową, a sukcesy sportowe przeradzają się np. w sukcesy zawodowe, wtedy w pełni realizuje się idea Ludwiga Guttmanna - podsumował europoseł Marek Plura,

W dalszej części przedstawiono nowoczesne narzędzie w rehabilitacji - egzoszkielet, który pomaga osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich stanąć i poruszać się na własnych nogach pod kontrolą fizjoterapeuty.

Konferencję podsumował panel dyskusyjny w którym rozmawiano o barierach osób z niepełnosprawnością i ich pokonywaniu. Paneliści stwierdzili, że oprócz barier architektonicznych, komunikacyjnych, społecznych największe znaczenie mają bariery mentalne. Podkreślili również, że ważne jest aby niepełnosprawność była postrzegana przez pryzmat potencjału i możliwości konkretnej osoby, a nie jej ograniczeń.

Memoriał zakończył się koncertem Tomasza „Kowala" Kowalskiego – zwycięzcy „Must Be the Music. Tylko muzyka", który po wypadku motocyklowym porusza się na wózku.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna Krzysztofa Gołucha pt. „Co siódmy" Niektóre badania wskazują, że co siódmy obywatel Polski jest osobą niepełnosprawną, stąd tytuł wystawy. Jest ona podsumowaniem kilkunastoletniej pracy autora, który dokumentował środowisko osób niepełnosprawnych na terenie Śląska. Czarno-białe fotografie przedstawiają inne niż zazwyczaj spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, w którym centrum fotograficznej idei jest człowiek, niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu. Fotografie przedstawiają ludzi poddanych przez los ciężkiej próbie życiowej przez zbieg nieszczęśliwych wypadków. Pomimo wielkiego obciążenia i trudów życia ludzie ci starają się normalnie żyć.

Zobacz galerię...

Oprac. rhr, fot. PFRON
Data publikacji: 12.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.