Data dodania: 27.09.2018

Polacy w ćwierćfinale ME w goalball

24 września rozpoczęły się w Chorzowie Mistrzostwa Europy dywizji B w Goalball. Rywalizuje w nich 10 drużyn męskich i 9 kobiecych, które powalczą o awans do dywizji A. Polacy w swojej grupie B rywalizują ze Słowenią, Wielką Brytanią, Hiszpanią i Portugalią. W grupie A znajdują się zespoły z Ukrainy, Izraela, Węgier, Grecji i Czarnogóry.

W meczu otwarcia polska reprezentacja w składzie: Adrian Piotrowicz, Marek Mościcki, Marcin Lubczyk, Marcin Lisowski, Krzysztof Suchocki i Damian Hortecki pokonała Wielką Brytanię 10:7. Jest to niewątpliwie ogromny postęp, bo na ME w 2016 r. to Brytyjczycy, którzy do niedawna występowali w dywizji A, pokonali Polaków aż 19:9.

Kolejny mecz z faworytem grupy – Słowenią był popisem umiejętności polskiego zespołu, wygrali ze Słoweńcami aż 13:3.

Mecz z Hiszpanami decydował kto zajmie pierwsze miejsce w grupie. Trudno było wyznaczyć faworyta. Hiszpanie pokonali Polaków dwa lata temu, ale już na turnieju przed ME w Madrycie był remis 6:6. W meczu na tegorocznych mistrzostwach Polacy byli lepsi - wygrali 4:3.

Ostatni mecz w grupie reprezentacja Polski rozegrała z Portugalczykami. Mecz był wyrównany o czym świadczy remisowy wynik 8:8.

Polacy z pierwszego miejsca w grupie awansowali do ćwierćfinałów gdzie 27 września zmierzą się z Czarnogórą.

Na mistrzostwach polska reprezentacja kobiet w składzie: Dominika Czuj, Anna Miotk, Paulina Frączek, Dorota Niewiadomska i Katarzyna Janczura w grupie X rywalizowała z Finkami, Węgierkami, Hiszpankami i Holenderkami. Swój pierwszy mecz na ME rozegrały z reprezentacją Hiszpanii, który przegrały wynikiem 2:8. Kolejny mecz z drużyną z Węgier polskie zawodniczki wygrały 4:3.

W meczu z Finlandią - faworytem do awansu do dywizji A - Polki dzielnie rywalizowały z doświadczonymi zawodniczkami. Potrafiły przełamać ich obronę jednak musiały uznać wyższość przeciwniczek i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 5:10 dla zespołu fińskiego.

W kolejnym meczu Polki uległy Holenderkom 3:6 i zajęły 4 miejsce w grupie, ostatnie premiowane awansem do rozpoczynającej się 27 września pucharowej fazy zawodów. Rywalkami Polek będzie zespół z Ukrainy.

kat, fot. organizatorzy
Data publikacji: 27.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.