Data dodania: 01.10.2018

Polacy medalistami Mistrzostw Świata Żeglarzy z Niepełnosprawnością

Mistrzostwa odbyły się w dniach 16 – 22 września 2018 roku w Sheboyan w USA. Waldemar Woźniak zdobył srebrny, a Piotr Cichocki brązowy medal.

Reprezentacja Polski liczyła trzy osoby: Waldemar Woźniak, Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień. Trenerem kadry, również obecnym na zawodach był Grzegorz Prokopowicz. Wszyscy startowali na jachtach klasy Hansa 303. Mistrzostwa były rozgrywane oddzielnie w kategoriach mężczyzn i kobiet.

Polska reprezentacja występowała w roli faworytów, gdyż w rozegranych w czerwcu tego roku Mistrzostwach Europy w tej klasie Piotr Cichocki zdobył złoty medal, a Waldemar Woźniak został brązowym medalistą przegrywając pechowo walkę o srebro z Jensem Krokerem w ostatnim wyścigu. Również tym razem w gronie 34 startujących obaj nasi zawodnicy nie zawiedli i stanęli na podium. Mistrzem świata został Australijczyk Christopher Symonds.

Wielkiego pecha miała Olga Górnaś-Grudzień. Od początku mistrzostw żeglowała znakomicie i wydawało się że jest pewną kandydatką do zdobycia złotego medalu w kategorii kobiet. Przed wyścigiem finałowym jej przewaga nad drugą w klasyfikacji zawodniczką wynosiła aż 12 punktów.

Niestety wtedy komisja sędziowska, która wcześniej nie zgłaszała zastrzeżeń uznała, że Polka używała nieprzepisowego siedziska. Nie uznano jej bardzo dobrych wyników z 6 wyścigów i nie została dopuszczona do finału. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji. W rezultacie medalistkami zostały Brazylijka Ana Paula Marques, Australijka Genevieve Wickham oraz Hiszpanka Violeta Del Reino.

Wspaniałe tegoroczne wyniki naszych reprezentantów na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy świadczą jednoznacznie, że znajdują się w ścisłej czołówce światowej.

Wyniki 2018 Para World Championship:
Hansa 303 - Men - Gold Final
1. AUS Hansa 303 Christopher Symonds
2. POL Hansa 303 Waldemar Woźniak
3. POL Hansa 303 Piotr Cichocki
4. GER Hansa 303 Jens Kroker

Marek Winiarczyk, fot. Grzegorz Prokopowicz

Data publikacji: 01.10.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.