Data dodania: 08.10.2018

VI Puchar Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych – Memoriał Izy Godlewskiej

W dniach 5-7 października w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano ostatnie w tym sezonie letnim regaty żeglarskie. Przyjechali zawodnicy z wielu rejonów Polski między innymi: ze Śląska, Pomorza, Lubuskiego, Podkarpacia, Małopolski, Wielkopolski, Podlasia, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. W regatach wzięła również udział załoga z Litwy.

Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Gościny i sprzętu udzieliło tradycyjnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Impreza nie była dofinansowana i cała obsługa z komisją sędziowską włącznie pracowała na zasadzie wolontariatu. Zawodnicy ścigali się na sasankach.

Piątek był dniem treningowym. Wieczorem odbyło się losowanie jachtów. Ponieważ prognozy zapowiadały dobrą pogodę podjęto decyzję, że zamiast typowych wyścigów „po śledziu" rozegramy kilka wyścigów długodystansowych.

W sobotę zgodnie z prognozą przez cały dzień były znakomite (jak w lecie) warunki do żeglowania – na niebie ani jednej chmurki i wiatr 3-4 B. Dzięki temu rozegrano dwa wyścigi długodystansowe. Oba wygrał Waldemar Woźniak. Po pierwszym dniu wyścigów drugie miejsce zajmował Adam Wójtowicz z dorobkiem 5 punktów, a trzecie Marian Zakowicz z dorobkiem 6 punktów. Nie było to niespodzianką, gdyż są to jedni z najlepszych instruktorów i organizatorów regat i doskonale znają akwen, na którym są rozgrywane regaty.

W niedzielę pojawiły się chmury, wiatr trochę osłabł do 3 B i rozegrano kolejne dwa wyścigi długodystansowe. Oba ponownie wygrał Waldemar Woźniak. Dobrze żeglował Adam Wójtowicz i dzięki temu zajął drugie miejsc w końcowej punktacji. Pecha miał Marian Zakowicz. W ostatnim wyścigu od samego startu prowadził ze znaczną przewagą nad Woźniakiem i wydawało się że ma pewne drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Niestety był zbyt pewny, na końcowym odcinku trasy popełnił błąd i wyprzedziło go czterech konkurentów.

Walka o miejsca w pierwszej dziesiątce była bardzo zacięta i wyrównana o czym świadczą niewielkie różnice punktowe. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Zawodników dekorował Jan Gotto prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych.

W ramach regat rozegrano wyścig - Memoriał Izy Godlewskiej, zmarłej przed dwoma laty prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wyścig wygrał Waldemar Woźniak. Dekorowała go Agnieszka Godlewska córka Izy.

Były to ostatnie krajowe regaty, ale Waldemar Woźniak, Olga Górnaś-Grudzień i Piotr Cichocki wkrótce wyjeżdżają do Japonii. Tam już 13 października rozpoczną się Mistrzostwa Świata klasy Hansa 303, w których o medale będą rywalizować razem żeglarze pełnosprawni z żeglarzami z niepełnosprawnością.

Organizatorzy wkrótce rozpoczynają przygotowania do sezonu zimowego i zaprosili chętnych na regaty bojerowe. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy będą warunki umożliwiające przeprowadzenie tych regat. Jak tylko będą dobre warunki lodowe ogłoszenia o terminach będą sukcesywnie zamieszczane w aktualnościach na stronie internetowej www.msz.org.pl.

Wyniki:

1. Waldemar Woźniak, Adam Woźniak, Hanna Grzelka, Krzysztof Grzelka (3 pkt.)
2. Adam Wójtowicz, Andrzej Oklej, Ewa Trzcińska (7 pkt.)
3. Marian Zakowicz, Zbyszek Jastrzębski, Grażyna Kręgol (10 pkt.)
4. Jacek Niżygorocki, Halina Liczmańska, Robert Makarski (15 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Jarosław Perkowski (15 pkt.)
6. Jan Uruski, Marzena Kundera, Hanna Gackowska (16 pkt.)
7. Roman Drobniak, Tadeusz Węgrzyn, Eugeniusz Śpiewak (21 pkt.)
8. Wojciech Woś, Arkadiusz Głód (23 pkt.)
9. Marek Nawrocki, Joanna Winnicka, Elżbieta Gelios (23 pkt.)
10. Wojciech Chwilczyński, Eugeniusz Rakowicz, Marek Kupras (26 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 08.10.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.