Data dodania: 27.02.2019

2 marca poznamy gospodarza EURO2020 i grupy ampfutbolowej Ligi Mistrzów

Już w najbliższy piątek i sobotę w Warszawie odbędzie się kongres Europejskiej Federacji Ampfutbolu (European Amputee Football Federation) podczas którego ogłoszony zostanie gospodarz mistrzostw Europy 2020 oraz nowy prezes organizacji, a także odbędzie się losowanie pierwszej edycji ampfutbolowej Ligi Mistrzów.

To będą dwa bardzo ważne dni dla europejskiego ampfutbolu, a mogą być również wyjątkowo istotne dla rozwoju dyscypliny w Polsce. Podczas kongresu EAFF w Warszawie wybrany zostanie gospodarz przyszłorocznych mistrzostw Europy. O prawo organizacji EURO 2020 ubiega się Kraków, który miesiąc temu pomyślnie przeszedł wizytację przedstawicieli EAFF.

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem przygotowań Polski do organizacji turnieju - mówił Simon Baker, sekretarz generalny organizacji i przewodniczący delegacji, która wizytowała m.in. stadiony Wisły, Cracovii i Garbarni oraz spotkała się z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa.

Organizacja ampfutbolowego EURO 2020 wiąże się z olbrzymim prestiżem, a gospodarz musi być gotowy nie tylko na ugoszczenie 16 europejskich reprezentacji, ale także przyjęcia tłumu kibiców, którzy z pewnością zjadą na turniej. Wystarczy przypomnieć, że finał EURO 2017 na Vodafone Arena w Stambule obejrzało na żywo 41 tysięcy widzów, a transmisje z polskich meczów na ostatnim mundialu miały milionowe zasięgi.

Gospodarz mistrzostw Europy 2020 zostanie ogłoszony przez EAFF w sobotę około godziny 10.

Również w sobotę o godzinie 15.00 rozpocznie się ceremonia losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów (transmisja na Facebooku EAFF www.facebook.com/EuroAMP/). W historycznej, bo pierwszej edycji imprezy, weźmie udział sześciu mistrzów europejskich lig, w tym mistrz Polski – zwycięzca Amp Futbol Ekstraklasy 2018. Najlepsze klubowe zespoły kontynentu spotkają się 25 i 26 marca w Tbilisi.

- Do Gruzji jedziemy po wygraną, tak jak wszystkie pozostałe zespoły - mówi Mateusz Szczepaniak, trener Glorii Varsovia.

Obok mistrzów Polski w Lidze Mistrzów EAFF wezmą udział również tak znane kluby jak Everton FC (Anglia), Cork City (Irlandia), Osmanlispor Ankara (Turcja) oraz AFC Tbilisi (Gruzja) i Dinamo Ałtaj (Rosja).

Oprócz ogłoszenia gospodarza Euro 2020 i losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów podczas kongresu odbędą się także wybory prezesa EAFF. Europejskiej organizacji od jej powstania w 2015 roku przewodził Mateusz Widłak, który ubiega się o reelekcję.

- Za nami cztery lata ciężkie pracy i niesamowitego rozwoju europejskiego ampfutbolu - podkreśla Widłak.

W czasie jego pierwszej kadencji EAFF nawiązała bliską współpracę z UEFA, zorganizowała historyczne mistrzostwa Europy w ampfutbolu, których finał obejrzało ponad 41 tysięcy osób, uruchomiła programy juniorskie i zorganizowała trzy edycje międzynarodowych obozów Junior Camp z udziałem młodych zawodników z 12 krajów. Po stronie sukcesów należy również zapisać uruchomienie ampfutbolowej Ligi Mistrzów, nawiązanie współpracy promocyjnej z piłkarskimi gwiazdami, 3 edycje projektu European Amputee Football Weeks, mecze pokazowe podczas UEFA Champions League Festivals w Berlinie, Mediolanie, Cardiff i Kijowie oraz przede wszystkim skokowe zwiększenie liczby krajów (z 11 do 16 w ciągu 4 lat), lig, klubów, zawodników i juniorów uprawiających ampfutbol w Europie.

- Pierwsze cztery lata istnienia EAFF to naprawdę świetna historia. Jeżeli będę miał taką możliwość, to w trakcie kolejnej kadencji chciałbym rozbudować i wzmocnić istniejące projekty oraz federację, stworzyć odpowiednie komisje, uruchomić rozgrywki juniorskie i przede wszystkim pokazać jak ampfutbol może zbliżyć się do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego - zapowiada Widłak.

pr /
Data publikacji: 27.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.