Data dodania: 04.03.2019

Mistrzostwa Europy 2020 w amp futbolu odbędą się w Krakowie!

W Warszawie 2 marca odbył się Kongres Europejskiej Federacji Amp Futbolu (EAFF).Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że Mateusz Widłak, prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Polska, został ponownie wybrany na prezesa tej Federacji.

Jednak najważniejszym punktem kongresu był wybór gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej dla zawodników z amputacjami kończyn dolnych. Wybór Krakowa był jednomyślny. Polska pokonała tym samym konkurentów – Rosję, Niemcy i Irlandię.

Ambasadorem turnieju będzie kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski, który zadeklarował to już wcześniej. Lewandowski jest też jednym ze sponsorów ampfutbolowej reprezentacji Polski.

Turniej, którego Kraków będzie gospodarzem, rozegrany zostanie 12-20 września 2020 roku, a udział w nim weźmie 16 zespołów. Mecze rozgrywane będą na stadionach: Cracovii, Wisły i Garbarni, a bazą treningową będą obiekty AWF.

- Cieszę się z tego wyboru. Z przedstawicielami europejskiej federacji wizytowaliśmy Kraków kilkakrotnie. Nie było wątpliwości, bo Kraków to nie tylko sport na najwyższym poziomie. To także piękne miasto, które wszyscy chcą zobaczyć – mówił Mateusz Widłak, prezes Stowarzyszenia Amp Futbol zaraz po wyborze Krakowa jako miasta-gospodarza mistrzostw.

Przypomnijmy tylko, że w listopadowych Mistrzostwach Świata w Amp Futbolu Polacy zajęli 7. miejsce, przegrywając w dogrywce po dramatycznym meczu z piłkarzami Angoli, która zdobyła tytuł mistrzowski.

- Zabiegaliśmy o organizacje tych mistrzostw, bo Kraków to miasto otwarte na sport w każdym wymiarze. Poza tym to miasto otwarte na sport niepełnosprawnych. Ci, którzy dokonali tego wyboru, doskonale o tym wiedzą – mówił Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, reprezentujący to miasto na kongresie w Warszawie.

Ostatni finał Mistrzostw Europy w Amf Futbolu w 2017 roku, na Vodafone Arena w Stambule, obejrzało ponad 40 tysięcy widzów. Zwyciężyli wówczas gospodarze mistrzostw, Turcy. Srebro przypadło w udziale Anglikom, a brązowe medale Polakom.

Na kongresie dokonano również losowania poszczególnych zespołów, które wezmą udział w rozgrywkach odbywającej się po raz pierwszy europejskiej Ligi Mistrzów. Będą one miały miejsce 25-26 maja w Gruzji.

W grupie B grupowymi rywalami Polaków, występujących w barwach Legii Warszawa, będą angielski Everton FC oraz ampfutbolowa potęga - Ortotek Gaziler SK z Turcji. W grupie A rywalizować będą: gospodarze - AFC Tbilisi, rosyjski Dinamo Altai i Cork City FC z Irlandii.

pr
Data publikacji: 04.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.