Data dodania: 08.03.2019

64 Polaków wystąpi w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi

Reprezentacja Polski, która wystąpi w rozpoczynających się 14 marca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych liczy 64 osoby i walczyć będzie o medale w 17 dyscyplinach sportu.

Sportowcy złożyli ślubowanie 7 marca, a następnego dnia odlecieli na igrzyska. Rotę przysięgi w imieniu sportowców wypowiedziała uczestniczka turnieju jeździeckiego Marta Porowska, natomiast w imieniu szkoleniowców - trener tenisa Piotr Iszczek. Impreza zakończy się 21 marca.

- Przed wami piękne święto sportu, wspaniała rywalizacja. Z poprzednich igrzysk przywieźliście 66 medali. Życzę wam powiększenia tego dorobku. Jesteście profesjonalistami w tym co robicie - powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Życzenia sukcesów w imprezie przesłali zawodnikom i osobom współpracującym marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezes Olimpiad Specjalnych Polska Anna Lewandowska.

Biało-czerwoni zaprezentują się w badmintonie, bocce, bowlingu, gimnastyce, jeździectwie, golfie, judo, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, piłce nożnej 7-osobowej kobiet, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie.

- Cieszę się, że do mojego kraju na tę wspaniałą imprezę przyjedzie tylu sportowców. Ten rok to rok tolerancji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od poprzedniego nie używamy określenia - sportowcy niepełnosprawni. Zastąpiliśmy je nowym - sportowcy mający specjalne potrzeby - powiedział ambasador ZEA w Polsce Yousif Eissa Al Sabri.

Na sześciu arenach o medale w 24 dyscyplinach sportu w tym największym sportowym i społecznym wydarzeniu w historii Bliskiego Wschodu rywalizować będzie ponad 7,5 tys. sportowców z ponad 190 krajów świata. Po raz pierwszy w historii tej imprezy w programie pojawiły się judo i golf.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.

Poczta Polska z okazji imprezy wprowadziła do obiegu 216 tys. okolicznościowych znaczków o nominale 2,60 zł. oraz koperty pierwszego dnia obiegu. Na znaczku przedstawiona została postać zawodnika przekraczającego linię mety i sportowca biegnącego z Ogniem Nadziei, w grafice znalazł się też oficjalny logotyp igrzysk.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat 80. ubiegłego wieku. Aktualnie w ruch ten przy wydatnej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki zaangażowanych jest 17 tys. zawodników. 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy. Patronat nad Olimpiadami Specjalnymi Polska sprawuje małżonka prezydenta RP Andrzeja Dudy, Agata Kornhauser-Duda. W minionym roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, a jedną z misji tego ruchu jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. (PAP)

Zobacz galerię...

jej/ cegl/, fot. Adam Nurkiewicz / MSiT, PFRON

Data publikacji: 08.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.