Data dodania: 12.03.2019

Święto sportów siłowych w Żywcu

Zawodniczki i zawodnicy z 16. polskich klubów sportowych spotkali się dniach 8-9 marca w hali sportowej ZMGE w Żywcu, gdzie odbyły się XVI Ogólnopolskie Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. Po południu 8 marca powitano uczestników, którzy po odprawie technicznej zasiedli do integracyjnej kolacji.

W sobotę miała miejsce właściwa, sportowa część zawodów. O godz. 10.00 sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, poseł na Sejm Kazimierz Matuszny, burmistrz Żywca Antoni Szlagor, starosta żywiecki Andrzej Kalata, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Jan Wroński, Hubert Maślanka w imieniu poseł na Sejm Mirosławy Nykiel i Stanisław Hańderek, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – organizatora turnieju, dokonali aktu otwarcia turnieju życząc zawodnikom udanej sportowej rywalizacji i miłych wrażeń.

Do udziału w zawodach dopuszczono 112 zawodniczek i zawodników tym 41 z niepełnosprawnością zrzeszonych w klubach sportowych: IKS AWF Warszawa, Start Tarnów, Start Katowice, Start Wrocław, Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza, UKS Pover Kuźnik Chorzów, PMKS Rybak Władysławowo, Klub Team Wrocław, KS Tęcza Społem Kielce, KS Eugen Knurów, SCP Wrocław, TKKF Azory Kraków, LZS Klub Sportowy Olszanka, Sekcja Sportów Siłowych Siemianowice Śl., Wiking Starachowice, Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, oraz zawodnicy niezrzeszeni.

W XVI Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kobiety rywalizowały w kategorii Open, a mężczyźni w dwóch grupach podzielonych na kategorie wagowe od 49 kg do 107+ kg. Zmagania rozpoczęły panie. Rywalizację zawodniczek niepełnosprawnych wygrała po raz kolejny Magdalena Konior – zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy, a pojedynek zawodniczek pełnosprawnych – Agnieszka Tuczykont z KS Tęcza – Społem Kielce.

Po popisowym starcie kobiet wyciskanie sztangi rozpoczęła pierwsza grupa mężczyzn z niepełnosprawnością w kat. do 72 kg. w której zwyciężył Artur Lis ze Startu Tarnów.
Druga grupa występowała w kat. wag. od 72 kg. do 107+. Start rozpoczęli zawodnicy w kat. 80 kg. Kolejne kategorie to coraz większe obciążenia dokładane na sztangę. W tej grupie najlepszym zawodnikiem został Dawid Lange – również reprezentant Stowarzyszenia Eurobeskidy.

Po zawodnikach niepełnosprawnych do zmagań z ciężarami przystąpili zawodnicy pełnosprawni do 72 kg. W tej grupie zwyciężył Rafał Witt ze Startu Katowice. Druga grupa pełnosprawnych zawodników do 107+ kg. to już prawdziwi siłacze i tu wyciśnięto najwięcej kilogramów - 240. Zwyciężył Adam Łaskawski z UKS Pover Kuźnik Chorzów. O klasyfikacji końcowej decydowała suma punktów przeprowadzona wg. punktacji IPC.

Równocześnie rozegrane zostały V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. W tej klasyfikacji Najlepszą zawodniczką w kat. Open została Agnieszka Tuczykont z KS Tęcza – Społem Kielce, II miejsce – Jadwiga Radwańska z TKkF Azory Kraków, III miejsce – Klaudia Nowak z UKS Pover Kuźnik Chorzów.

Najlepszym zawodnikiem w kat. Open został Adam Łaskawski z UKS Pover Kuźnik Chorzów, II miejsce - Robert Wiejas z KS Tęcza - Społem Kielce, III miejsce - Przemysław Kluk ze Stowarzyszenia Centrum Formy Dąbrowa Górnicza.

W zawodach uczestniczyli zawodnicy, reprezentanci klubów sportowych z ważną licencją zawodnika PZKFiTS. Zawodnicy klasyfikowani byli w kat. Junior, Senior, Weteran (mężczyźni, kobiety) w wieku 16 do 65+ lat według formuły Wilks'a. Zacięta rywalizacja zakończyła się dopiero wieczorem.

Po zakończeniu zawodów nastąpiło oczekiwane z niecierpliwością ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców . Nagrody wręczali: sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, prezes Zarządu KSSE Janusz Michałek, dyrektor ZUS w Bielsku-Białej Marcin Tomecki, radny Sejmiku Śląskiego Rafał Kandziora. W czasie trwania zawodów obecni byli również: Przemysław Drabek wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej i Maks Pryga dyrektor biura posła na Sejm Stanisława Szweda.

XVI Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i V Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym okazały się wielkim świętem sportu. Turniej po raz kolejny udowodnił, że niepełnosprawność nie wyklucza uprawiania wybranej dyscypliny sportowej, a staje się nawet sposobem na życie, czego dowodem była rywalizacja na dwóch pomostach zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Organizatorzy mają nadzieję, że spędzony razem czas pozostanie na długo w pamięci zawodników. Wszystkim, którym leży na sercu rozwój tej dyscypliny sportowej zachęcają do współpracy, aby dalej można było organizować tak wspaniałe integracyjne imprezy sportowe.

Turniej dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem głownym był Węglokoks, a partnerami: Powiat Żywiecki, Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego oraz PGE Energia Odnawialna SA.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie i obsługa techniczna, obsługa medyczna, a nad całością i końcowymi wynikami sędzia główny – Eugeniusz Mehlich, oraz biuro zawodów. Organizatorzy dziękują wszystkim zawodnikom za udział, sportową rywalizację i wysokie wyniki, życząc bicia swoich rekordów życiowych.

Zobacz galerię...

Info i fot. Stowarzyszenie Eurobeskidy, oprac. rhr/

Data publikacji: 12.03.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.