Data dodania: 06.05.2019

Bury przed Woźniakiem w regatach żeglarskich

W pierwszy majowy weekend w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano XI Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa. Zorganizowała je Mazurska Szkoła Żeglarstwa we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych i Klubem Sportowym „Razem Mazury". Regaty były dofinansowane przez Gminę Giżycko.

Zgłosiło się ponad 20 załóg, niestety z powodu złych prognoz pogodowych, które zapowiadały zimno, ciągłe opady deszczu i silne wiatry, część załóg nie przyjechała. W rezultacie na starcie pojawiło się 18 załóg z różnych zakątków Polski. Zdecydowana większość z nich składała się z żeglarzy z niepełnosprawnością. Było wśród nich kilku członków kadry narodowej Polski żeglarzy z ńiepełnosprawnością.
Piątek był dniem treningowym i mimo silnego wiatru załogi trenowały.

W sobotę, 4 maja były dobre warunki do żeglowania. Było pochmurnie, ale nie padało i był wiatr 3-4, w porywach do 5 B. W tej sytuacji zapadła decyzja o zarefowaniu żagli. Regaty rozpoczęto wcześnie rano, do przerwy obiadowej rozegrano 3 wyścigi. Wszystkie wygrał Andrzej Bury - dziewięciokrotny mistrz Polski żeglarzy z niepełnosprawnością. Za nim za każdym razem linię mety przecinał Waldemar Woźniak ubiegłoroczny srebrny medalista mistrzostw świata i brązowy medalista mistrzostw Europy. Trzecie miejsce zajmował Adam Wójtowicz z dorobkiem 11. punktów.

Po obiedzie do kolacji rozegrano następne 3 wyścigi. Wysoką formę utrzymał Bury, który w tych wyścigach zajął drugie, pierwsze i ponownie drugie miejsce. Woźniak, który w tych regatach startował z nową załogą, w czwartym wyścigu był trzeci, w piątym był dziewiąty, a w szóstym nie wystartował. Doskonale (co było dużą niespodzianką) żeglowała załoga Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze sternikiem Eugeniuszem Kudiukiem, która wygrała czwarty wyścig, w piątym była druga, a w szóstym zajęła siódme miejsce.

W rezultacie po rozegraniu 6. wyścigów zdecydowanym liderem był Bury z dorobkiem 8 punktów. Drugie miejsce zajmował Adam Wójtowicz z dorobkiem 28 punktów, a trzecie Tomasz Dorbach z Klubu Sportowego „Razem Mazury" z dorobkiem 32 punktów. Ponieważ były to sumy punktów bez odrzutek, a różnice punktowe między kolejnymi załogami były niewielkie, wszystko miało się rozstrzygnąć następnego dnia.

W niedzielę wiatr był słabszy około 3 B, pojawiało się nawet momentami słońce i rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Woźniak żeglował dobrze (pierwsze, pierwsze i drugie miejsce), ale i tak zabrakło mu jednego punktu do zwycięstwa. Równo żeglował Wójtowicz (drugie, drugie i trzecie miejsce) i dzięki temu stanął na najniższym miejscu podium. Dobrze żeglował również Dorbach (trzecie, trzecie i pierwsze miejsce), ale miał za duże straty z poprzedniego dnia i musiał zadowolić się czwartym miejscem w końcowej klasyfikacji.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Nagrody wręczał burmistrz Giżycka - Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Wszyscy zawodnicy otrzymali komplety żeglarskich, laminowanych map Wielkich Jezior Mazurskich. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.

Organizatorzy zaprosili zawodników na cykl regat żeglarskich, które odbędą się w MCŻiTW Giżycko w czerwcu – I Edycja XVI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych (21-23.06.), XXV Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością (24-27.06.) oraz XV Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych (28-30.06.).

Wyniki XI Integracyjnych Zawodów Żeglarskich

1. Andrzej Bury, Leszek Król, Bożena Bień (12 pkt.)
2. Waldemar Woźniak, Mikołaj Mińko, Kamil Liczmański (13 pkt.)
3. Adam Wójtowicz, Andrzej Oklej, Aleksandra Owczarek (21 pkt.)
4. Tomasz Dorbach, Żołyniak Przemysław, Ewelina Bojarska (23 pkt.)
5. Eugeniusz Kudiuk, Mirosław Szymczyk, Wojciech Łaszkiewicz (38 pkt.)
6. Dariusz Kuśnierz, Katarzyna Rybacka, Janusz Wilczyński (40 pkt.)
7. Jan Uruski, Andrzej Ławniczek, Anna Ławniczek (41 pkt.)
8. Gabriela Chrószcz, Dorota Zakowicz, Zbigniew Linde (54 pkt.)
9. Marcin Sitek, Monika Targońska, Wojciech Kancelarczyk (59 pkt.)
10. Bogdan Jałoszyński, Urszula Lizińska, Janina Skierkowska (61 pkt.)

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 06.05.2019 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.