Kolarze ścigali się z cukrzycą!

Zawodnicy międzynarodowego zespołu Team Novo Nordisk  zakończyli prestiżowy wyścig Tour de Pologne 2020. Drużyna składa się z profesjonalnych kolarzy, z których każdy jest chory na cukrzycę typu 1. Grupa rywalizuje na tym samym dystansie, co zdrowi zawodnicy i prowadzi zaciętą walkę nie tylko o podium, ale przede wszystkim o zdrowie. Jaki wpływ na życie i codzienne treningi ma cukrzyca? Czy cukrzyca i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci podczas spotkania zorganizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą”.

Partnerem spotkania była Ambasada Danii, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a partnerem merytorycznym – Narodowy Fundusz Zdrowia. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta w Krakowie.

Kolarze Team Novo Nordisk wystartowali w prestiżowym wyścigu kolarskim Tour de Pologne. Team Novo Nordisk to utytułowany zespół zawodowych rowerzystów, który inspiruje ludzi z całego świata. Misja drużyny wykracza daleko poza sport – grupa spotyka się corocznie z tysiącami ludzi, pokazując, że cukrzycę można okiełznać. Sportowcy dowodzą, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, przestrzeganiu zaleceń lekarza i odpowiedniej profilaktyce diabetycy mogą prowadzić normalne życie, a nawet osiągać imponujące wyniki sportowe.

– Tour de Pologne to jedyna impreza World Tour w naszym harmonogramie w 2020 roku. Wystartowaliśmy z najlepszym składem, jaki mamy – każdy zawodnik miał szansę zaprezentować się i wspierać swoich kolegów z drużyny. Nasze motto to „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, ponieważ praca zespołowa jest kluczem do sukcesu – mówi Vassili Davidenko, Menager Generalny Team Novo Nordisk.

Drużynę śledzi więcej osób niż wszystkie inne zespoły World Tour łącznie. Team Novo Nordisk może pochwalić się ponad 8,5 milionami fanów, dzięki czemu jeszcze skuteczniej szerzy misję inspirowania, edukowania i wspierania wszystkich chorych.

Zespół ma w swoim składzie polskiego reprezentanta – Przemysława Kotulskiego.

Udział Team Novo Nordisk w wyścigach kolarskich jest główną osią kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą”, której celem jest podnoszenie świadomości na temat choroby przewlekłej, jaką jest cukrzyca. W ramach kampanii, Team Novo Nordisk był gościem wydarzenia edukacyjnego w Urzędzie Miasta w Krakowie, które odbyło się 10 sierpnia.

Tematem spotkania była aktywność fizyczna i jej wpływ na leczenie pacjenta diabetologicznego. Podczas swojego wystąpienia prof. Maciej Małecki stwierdził, że sport jest jednym z trzech filarów skutecznej terapii cukrzycy. – Podstawą leczenia pacjenta z cukrzycą jest farmakologia, jednak aby była ona jak najbardziej skuteczna, należy połączyć ją z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Regularne uprawianie sportu pomaga nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ułatwia także zadbanie o właściwą masę ciała oraz przyczynia się do minimalizacji powikłań związanych z cukrzycą – powiedział prof. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM.

Polska i Dania są ważnymi partnerami w wielu obszarach, w tym zdrowotnym. Podczas wydarzenia, Ambasador Ole Toft podkreślił wspólną tradycję kultury rowerowej w Polsce i w Danii oraz zapewnił o gotowości do dalszego wsparcia inicjatyw popularyzujących aktywny styl życia, który pomaga zapobiegać wielu chorobom przewlekłym.

– Nasze kraje mają bogatą historię związaną z kolarstwem, które jako część naszej kultury pozytywnie wpływa w szczególności na zdrowie diabetyków. Dołożymy wszelkich starań, aby wspólne działania duńsko-polskie zaowocowały dotarciem do jak najszerszej grupy społecznej z wiedzą o cukrzycy, czynnikach ryzyka, zwalczaniu złych nawyków – co mamy nadzieję zaowocuje jeszcze większą liczbą entuzjastów jazdy na rowerze, a także zdrowym społeczeństwem, dającym dobry przykład dla przyszłych pokoleń – zadeklarował Ole Toft, ambasador Danii w Polsce, który sam na co dzień jeździ na rowerze.

Historie, które inspirują

Charles Planet to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników Team Novo Nordisk. Z drużyną związany jest od 2013 roku. Charles poszedł w ślady ojca i już jako 8-latek rozpoczął starty w zawodach kolarstwa. Niestety, dwa lata później lekarze rozpoznali u niego cukrzycę typu 1. Diagnoza była szokiem i spowodowała obawy o dalszą, sportową karierę chłopca. Na szczęście, dzięki odpowiedniej terapii i wsparciu rodziny, Charles mógł kontynuować swoją pasję i nadal brał udział w zawodach. Zamiłowanie do roweru przerodziło się w szereg sukcesów – w sezonie 2018 Charles zdobył podium na Tour de Hongrie Prologue i ósme w klasyfikacji generalnej na Tour de Estonia.

Zanim Brian Kamstra zaczął ścigać się na rowerze, sportowe doświadczenie zdobywał jako biegacz. W 2013 roku, pomimo ciężkich treningów, forma Briana zaczęła spadać – po konsultacjach z lekarzami, okazało się, że Kamstra ma cukrzycę typu 1. Co ciekawe, zawodnik diagnozę przyjął z ulgą, ponieważ miał świadomość, że cukrzycę można opanować. Briana dostrzegł jeden z zawodników Team Novo Nordisk podczas charytatywnego wyścigu rowerowego i zachęcił go, by spróbował swoich sił właśnie w kolarstwie. Okazało się, że sportowiec ma świetne predyspozycje i w 2015 trafił do drużyny Team Novo Nordisk.

Podczas Tour de Pologne Team Novo Nordisk ścigał się dla Ani Solnicy, która zmaga się z cukrzycą. Ania otrzymała zaszczytny tytuł Fan of The Race, który co roku przysługuje innemu dziecku. Rowerzyści zadedykowali dziewczynce udział w zawodach i w symbolicznym geście nakleili jej imię na swoje rowery.

– O tym, że mam cukrzycę dowiedziałam się dwa lata temu. Na szczęście moja pani doktor pozwoliła mi nadal uprawiać sport, bo to moja największa pasja. Uwielbiam grę w hokeja na trawie (gram w drużynie Swarek Swarzędz, z którą jeżdżę na mecze) oraz jazdę na rowerze. Rowerem jeżdżę prawie wszędzie, do szkoły, na treningi oraz na wycieczki rowerowe, dlatego bardzo się cieszę, że zostałam Fan of The Race. Kibicowałam zespołowi przez cały wyścig i mam nadzieję, że kiedyś tak samo jak oni, będę zawodowym sportowcem i będę uczestniczyła w takich zawodach oraz mistrzostwach. Sport jest super! – mówi Ania Solnica, 11-latka ze Swarzędza.

Cukrzyca chorobą XXI wieku

Cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku i jedno z największych zagrożeń zdrowotnych. W Polsce choruje na nią prawie trzy miliony Polaków. Dużym problemem jest jednak fakt, że część pacjentów jest niezdiagnozowana i nie wie o swoich problemach z glikemią.

– Oceniamy, że nawet 25 proc. pacjentów nie wie o swojej chorobie. W kontekście tego problemu dużą rolę odgrywają lekarze pierwszego kontaktu, którzy powinni kierować pacjenta na regularne badania poziomu cukru we krwi. Dzięki temu można szybko wykryć nieprawidłowości i wdrożyć skuteczne leczenie – tłumaczy prof. Maciej Małecki.

Lekarze są w stanie zaproponować pacjentom indywidualnie dobrane, a co najważniejsze skuteczne leczenie. Nowoczesne terapie są bezpieczne, a dodatkowo niektóre z nich – oprócz obniżania glikemii- przyczyniają się do spadku masy ciała. Dzięki nim chorzy wiodą normalne życie i mogą realizować swoje pasje.

Więcej informacji o kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” na stronie: http://scigamysiezcukrzyca.pl

pr/, fot. Team Novo Nordisk

Data publikacji: 11.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również