Rozegrano MP w biegach narciarskich, odwołano MŚ w biathlonie

W Ptaszkowej w dniach 7-8 marca odbyły się mistrzostwa kraju w narciarstwie biegowym.

Pierwszego dnia zawodów odbyły się biegi długie stylem klasycznym. Zawodnicy w kategorii siedząc rywalizowali w dwóch klasach startowych. W klasie LW 10,5/LW 11 najlepszy był – znany głównie z kolarstwa szosowego – Arkadiusz Skrzypiński ze Startu Szczecin, drugie i trzecie miejsce przypadło zawodnikom VeloAktiv Kraków Szymonowi Klimzie i Przemysławowi Owczarkowi.

W klasie niepełnosprawności LW 11,5-12 najlepszy okazał się Kamil Rosiek (Start Nowy Sącz), drugi był Krzysztof Plewa (VeloAktiw Kraków) i trzeci – uczestnik czterech igrzysk paraolimpijskich – Robert Wątor (Start Nowy Sącz).

Jedyną zawodniczką w kategorii siedząc była Monika Kukla.

Pozostałe panie rywalizowały stojąc. Najlepsza była Iweta Faron z klubu Obidowa Obidowiec, która pokonała klubową koleżankę Jolantę Ligas. Najniższy stopień podium zajęła Ewelina Cybulska ze Startu Białystok.

Wśród mężczyzn w klasie mieszanej, w której startowali zawodnicy w pozycji stojąc oraz niewidomi i niedowidzący pewnie po zwycięstwo sięgnął Witold Skupień (KS Obidowa Obidowiec), przed Bartoszem Bierowcem (IKS Cieszyn) i Piotrem Garbowskim (niezrzeszony). Dwaj ostatni to zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku.

W drugim dniu rywalizacji stylem dowolnym w klasie LW10,5/LW11 miejscami zamienili się Szymon Klimza, który był najlepszy, z Arkadiuszem Skrzypińskim. Ponownie trzecie miejsce zajął Przemysław Owczarczyk.

Analogiczna zamiana miała miejsce w klasie LW11,5-12. Mistrzem kraju został Krzysztof Plewa, drugi był Kamil Rosiek, trzecie miejsce utrzymał Robert Wątor.

W klasie mieszanej po złoto ponownie sięgnęła Iwena Faron, której uległy Justyna Regucka ze Startu Białystok i Jolanta Ligas.

Drugi złoty medal w kat. mężczyz zdobył Witold Skupień. Był lepszy od drugiego Bartosza Bierowca i Łukasza Matyji z Salwatora Kraków.

Zawody w Ptaszkowej miały być sprawdzianem przed MŚ w biathlonie. 104 zawodników z 14 krajów, w tym nasza reprezentacja w składzie: Kamil Rosiek, Iweta Faron, Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim mieli rozpocząć rywalizację 12 marca w Szwecji. Jednak szwedzki rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 odwołał imprezy powyżej 500 uczestników, w tym MŚ w biathlonie.