Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną przygotowują się do Igrzysk w Austrii

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną przygotowują się do Igrzysk w Austrii

Niepełnosprawni intelektualnie sportowcy, którzy wezmą udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii, rozpoczęli15 grudnia treningi w Zakopanem.

56 sportowców z różnych stron Polski szlifuje pod Tatrami swoje umiejętności w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym.

– W Austrii zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla całej Polski. Wierzę, że dzięki sportowi, który jest tak bliski każdemu z nas, Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną wspaniałych ludzi, którzy po prostu w inny sposób odczuwają otaczający nas świat. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa – dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważniejsze niż medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu jest poczucie akceptacji tutaj – w naszym kraju – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Organizatorzy wydarzenia chcą, aby Polacy mieli coraz większą świadomość istnienia trzeciej odnogi ruchu olimpijskiego, czyli olimpiady dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
– Olimpiady specjalne mają pełne prawo do używania ceremoniału olimpijskiego. Igrzyska odbywają się tak samo, jak igrzyska dla pełnosprawnych sportowców oraz paraolimpiady, czyli co cztery lata – powiedział Damian Kuraś, doradca Komitetu Krajowego ds. komunikacji.

Igrzyska mają stały patronat małżonek prezydentów począwszy od Danuty Wałęsowej po obecną Pierwszą Damę – Agatę Kornhauser-Dudę. W marcu w Zakopanem odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które wyłoniły kadrę na Światowe Igrzyska w Austrii.

W Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii weźmie udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów. Organizatorzy zaznaczają, że będzie to największe na świecie wydarzenie sportowe i humanitarne w 2017 roku.
W Austrii Polskę będzie reprezentować 62 osobowa kadra: 46 zawodników, 16 trenerów i członków ekipy medycznej, którzy w Zakopanem przygotowują się do sportowej rywalizacji w Grazu, Schladming i Ramsau.

Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców i są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju w Olimpiadach Specjalnych bierze udział ponad 17 tysięcy zawodników.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną.(PAP)

szb/ malk/

Data publikacji: 15.12.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również