Srebro Harkowskiej i brąz tandemu Polak / Ładosz na MŚ w kolarstwie

Anna Harkowska startująca w klasie C5 12 września została wicemistrzynią świata w jeździe indywidualnej na czas. Reprezentujący Polskę w tandemach Marcin Polak i Michał Ładosz stanęli na trzecim stopniu podium.

Drugi dzień mistrzostw świata w parakolarstwie rozgrywanych w holenderskim Emmen przyniósł Polsce dwa medale. Anna Harkowska była druga, najlepszy czas odnotowała jej odwieczna rywalka Brytyjka Sarah Storey. Wielokrotna mistrzyni paraolimpijska i mistrzyni świata była faworytką wczorajszego wyścigu na blisko 21 km, chociaż Harkowska przyznaje, że oddech Storey na plecach w drugiej rundzie dopingował ją do walki i pomógł zdobyć wicemistrzostwo.

– Jestem naprawdę szczęśliwa, bo zmieniliśmy trening i nie szły przygotowania tak jak planowaliśmy. Forma jeszcze nie nadeszła. Szybciej przejechałam druga rundę, gdyż czułam oddech jadącej za mną cały czas w odległości 20 m, a w zakrętach nawet 10 m Sarah Storey, która próbowała mnie dogonić. Pomagał jak zwykle doping i informacje z radia od trenera Mariana Kowalskiego jadącego za mną, oraz uciekająca przede mną zawodniczka Crystal Lane-Wrigh (finalnie uplasowała się na 4 miejscu), do której zbliżałam się z każdym metrem – przyznała Harkowska. – Cały wyścig jechałam na 110 proc. dając z siebie wszystko i jeszcze trochę, więc srebro smakuje lepiej niż łatwo wygrane złoto.

Dobrze też smakuje brąz, który w czasówce wywalczył nasz eksportowy tandem Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Ku radości kibiców najlepsi byli tym razem Holendrzy Vincent Terr Schure i Timo Fransen, którzy na ojczystej ziemi przy mocnym dopingu najszybciej pokonali odcinek 31 km i pewnie pojechali po złoto. W rywalizacji tandemów Polskę reprezentowały jeszcze dwie pary. Przemysław Wegner z Arturem Korcem uplasowali się na 14 pozycji, natomiast tandem Adam Brzozowski / Tomasz Bala był 19 na 27 startujących zespołów.

W nowych zespołach w Holandii zobaczyliśmy niegdysiejszy złoty tandem igrzysk paraolimpjskich w Rio de Janeiro Iwona Podkościelna / Aleksandra Tecław. Podkościelna startuje teraz z pilotką Agnieszką Sikorą – w nowym składzie zajęły 5 miejsce. Tuż za nimi na 6 pozycji zameldowały się Justyna Kiryła z przewodniczką Aleksandrą Tecław. Siódma pozycja też należała do biało-czerwonych pań – Karoliny Rzepy z pilotką Edytą Jasińską. Z kolei Sławomir Turonek, który startował w klasie C4 zakończył wyścig na 14 miejscu.

Polskę w Emmen reprezentuje rekordowa liczba 23 zawodników.

11 września, pierwszego dnia mistrzostw, obyły się wyścigi sztafet. Polska sztafeta handbike’rów w składzie Renata Kałuża, Rafał Wilk i Rafał Szumiec zakończyła rywalizację na 6 miejscu, tracąc 40 sekund do zwycięzców z Włoch. Na drugim miejscu uplasował się zespół amerykański, a najniższy stopień podium zajęli Niemcy.