Trzeci wiek wystartował!

Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny 20 września stał się areną zmagań sportowych. W niedzielę, o godz. 10 wystartowała XII Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Impreza organizowana już od dwunastu lat przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach miała odbyć się, tak jak dotychczas bywało, w maju, nad zalewem Mitręga właśnie w Łazach, miasteczku położonym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z powodu epidemii koronawirusa zmienił się termin i miejsce wydarzenia. Olimpiada odbyła się na odnowionym Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Bardzo się cieszę, że tutaj jesteście. Dwa tygodnie temu najlepsi lekkoatleci świata walczyli tutaj o trofea, a dzisiaj Wy będziecie o nie walczyć. Jesteście na dobrej ziemi, gdyż to tutaj padają historyczne rekordy. Jesteście w „Kotle Czarownic”, więc moc jest dzisiaj z Wami, niech Was prowadzi, niech dobra energia Was wspiera. Stadion należy do Was – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Do rywalizacji sportowej stanęło 31 drużyn, blisko 250 zawodników, bo tylko na tylu zgodził się wojewódzki SANEPiD. Sportowcy-amatorzy wystartowali w: biegu na 60 m, biegu na 150 m, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, turnieju boule, turnieju łuczniczym oraz turnieju speed-ball.

– Jedenaście wcześniejszych Olimpiad Seniorów organizowaliśmy w Łazach. W tym roku musieliśmy zadbać o zachowanie społecznego dystansu i stąd przeniesienie rywalizacji na większy stadion. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w zawodach mogło wziąć udział tylko 250 zawodników, choć chętnych było dużo więcej – powiedziała Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach i organizator Olimpiady Seniorów.

Po godz. 10 miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia olimpiady, przemarsz zespołów, zapalenie znicza i odśpiewanie hymnu. Defiladę poprowadzili stypendyści Gminy Łazy: Emilia Kozioł i Bartosz Kozioł,  którzy zapalili także znicz olimpijski znajdujący się na płycie Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Potem każdy z zawodników udał się na miejsce rozgrywek sportowych i rozpoczęła się walka o zwycięstwo.

– Nie ma co się stresować, bo my tu przyjechaliśmy powalczyć, ale nie za wszelką cenę. Nie mówię, że nie traktujemy tej olimpiady poważnie, lecz przede wszystkim ma to być fajna zabawa i radosna impreza, spotkanie, a nie walka na śmierć i życie. Ważny jest sam udział nie tylko medale – powiedzieli mi przedstawiciele UTW z Kłaja.

Do Chorzowa zjechały reprezentacje Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych organizacji senioralnych z całej Polski, a jedna dotarła nawet z Austrii. Emocji jak zwykle na igrzyskach nie brakowało, a startujący mogli liczyć na doping swoich kibiców siedzących na trybunach.

– Jest to międzynarodowe wydarzenie, które stanowi promocję zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu przez pokolenie 50+. To również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianie więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy. Ale obok rywalizacji sportowej ważne jest wzajemne zarażanie się uśmiechem, otwartością i miłością – powiedział burmistrz Łaz, Maciej Kaczyński.

W trakcie imprezy w salce konferencyjnej Stadionu Śląskiego odbyła się konferencja „Porozmawiajmy o sporcie i zdrowiu”, w trakcie której wręczono nagrody i puchary dla organizacji senioralnych biorących udział po raz 10., 11. i 12. w Olimpiadzie Seniorów, a także wyróżniono setny UTW biorący udział w tych zawodach w całej ich historii.

– Ja jestem honorowym członkiem UTW w Łazach i Komitetu Organizacyjnego Olimpiady. Dzięki mojemu wnioskowi wprowadzono kategorię wiekową 80+ i moi rówieśnicy świetnie sobie dają radę. Jak się regularnie ćwiczy to ciało jest sprawne i zna się swoje możliwości. Bardzo żałuję, że nie ma w tym roku pływania, bo zawsze startuję i zdobywam dla Łaz nawet kilka złotych medali na różnych dystansach, ale przyjechałem żeby chociaż kibicować swoim kolegom na stadionie – powiedział prof. dr hab. Jan Ślężyński, AWF Katowice.

Wszyscy uczestnicy startujący w zawodach otrzymali pamiątkowe medale, a na podium stanęły osoby, które wywalczyły najlepsze wyniki w swoich konkurencjach. W klasyfikacji generalnej najlepsze miejsca zajęli:

1 miejsce – UTW Gliwice
2 miejsce – UTW Łazy
3 miejsce – Aktywny Wojkowicki Senior – Wojkowice

Najważniejszym celem olimpiady była promocja wśród  osób 50+ zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i organizacjach senioralnych dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zrozumienia potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz promowania aktywnego stylu życia. I to się z pewnością powiodło.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 23.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również