Unikatowa platforma do nurkowania

Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA (Handicapped Scuba Association),  z Piły (Wielkoplska) zajmujące się rehabilitacją osób z różnymi niepełnosprawnościami poprzez nurkowanie, utworzyło unikatową pływającą bazę nurkową bez barier – także dla osób na wózkach inwalidzkich – na jeziorze Płotki.

Według twórców, platforma rehabilitacji nurkowej jest unikatowym rozwiązaniem w skali świata. Są to dwa połączone pontony stalowe, z których jeden jest zabudowany budynkiem z szatnią, toaletami, miejscem odpoczynku oraz z salą szkoleniową.

Dzięki zastosowanym systemom wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania zajęcia w tym obiekcie mogą odbywać się przez cały rok i o dowolnej porze dnia. Ta unikatowa baza umożliwia także nurkowanie zimowe, w tym pod lodowe. Zastosowano w niej również oświetlenie nawodne i podwodne, systemy kamer oraz bezpieczeństwa i wzywania pomocy medycznej.  Zainstalowane urządzenia pozwalają także włożyć osobę z wózka bezpośrednio do wody. Jest tu ruchome dno o głębokości od 1,5 m do 6 metrów.

– My zmienialiśmy projekt platformy niemal do końca, by była ona jak najlepiej dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, odpowiednio zautomatyzowana i przyjazna uczestnikom zajęć. Przeprowadziliśmy szereg zajęć testowych z udziałem niepełnosprawnych – to oni mówili nam, co jeszcze trzeba zmienić – powiedział prezes stowarzyszenia Krzysztof Trawiński.

Wskazał, że uczestnicy zajęć mają tu warunki jak w specjalnych basenach nurkowych, ale pływają wokół nich setki ryb, mają roślinność, zatopioną łódź i mały park jurajski. Cały ten podwodny świat jest przystosowany także do potrzeb osób niewidomych.

Podkreślił, że dzięki rehabilitacji przez nurkowanie osoby niepełnosprawne mogą odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z własnymi ograniczeniami, usamodzielnić się. Pod wodą ich niepełnosprawność nie ma znaczenia, uświadamiają sobie, że mogą być lepsi od najlepszych!

Koszt powstania bazy przekroczył milion złotych. Cały obiekt powstał dzięki wsparciu firm i osób prywatnych.

Oprac. IKa, Stowarzyszenie HSA Krok po Kroku

Data publikacji: 05.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również