Warsztaty żeglarskie na Adriatyku

Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych z Kwidzyna po raz trzeci miało możność zorganizowania warsztatów żeglarskich na morzu dla osób z niepełnosprawnością, dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków PFRON. W tym roku odbyły się 4 warsztaty dla 36 osób, w okresie od maja do października, z których każdy trwał 2 tygodnie.

Warunkiem udziału w warsztatach było posiadanie patentu żeglarza jachtowego oraz brak przeciwwskazań lekarskich. Na nasze ogłoszenie przysłano bardzo dużo zgłoszeń z całej Polski. Powołana komisja rekrutacyjna miała dużo pracy z ustaleniem list załóg, a w założeniach projektu określono liczbę beneficjentów z poszczególnych województw.

Podczas każdego rejsu opiekę stanowili dwaj instruktorzy oraz instruktor wolontariusz. Celem warsztatów było zainteresowanie żeglowaniem po morzu osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie im, że bez względu na dysfunkcje mogą czynnie uprawiać żeglarstwo nie tylko na jeziorach, ale również na morzu.

Warsztaty pozwoliły uzyskać staż około 126 godz. żeglowania oraz umiejętność prowadzenia jachtu w takim stopniu, by po rejsie samodzielnie funkcjonować na jachcie, a w przyszłości zdobywać wyższe uprawnienia. Podczas zajęć praktycznych i teoretycznych uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z ratownictwa, teorii żeglowania, nawigacji, meteorologii i obsługi radia.

Miejscem zaokrętowania była marina Tankerkomerc w chorwackim Zadarze. Po przyjęciu jachtu typu Bawaria 44 załoga była podzielona na 3 wachty. Dzięki dużej przychylności pracowników firmy czarterowej specjalnie dla nas został wykonany szeroki trap, aby wózkowicze mogli dotrzeć do kokpitu.

Na każdych warsztatach trasa była dobierana tak, by uczestnicy mogli dotrzeć do atrakcyjnych marin, uwzględniając 9-godzinne żeglowanie pod żaglami lub na silniku, oczywiście przy uwzględnieniu warunków pogodowych. A pogoda nie rozpieszczała uczestników, na każdym rejsie były 2 lub 3-dniowe sztormy z wiatrem powyżej 7 st. Beauforta.

W czasie postoju w marinach, które miały miejsce co drugi dzień w godzinach wieczornych, dokonywano zakupu prowiantu, gdyż posiłki były przygotowywane na jachcie przez wachtę dyżurną. Ponadto można było zwiedzić okolice mariny. Co drugi dzień postój odbywał się na kotwicowiskach w malowniczych zatokach. Uczestnicy warsztatów mieli m.in. okazję opłynąć malowniczy archipelag Kornati, tak zwane „Łzy Boga”.

Pobyt w marinach był też okazją do sprawdzenia dostępności ich infrastruktury dla osób z niepełnosprawnością. Piękne mariny korporacji ACI nie wszystkie posiadały dostęp do toalet dla osób na wózkach inwalidzkich i nie wszystkie podjazdy posiadały wymagane parametry. Było to dużym utrudnieniem dla tych osób.

Dzięki wytężonej pracy instruktorów oraz dużemu zaangażowaniu uczestników zrealizowany został cały założony program. Wszyscy zdobyli nowe doświadczenia, zapoznali się z obowiązkami i zasadami obowiązującymi na morzu pod żaglami i na silniku. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pisemną opinię z odbytego rejsu.

Zobacz galerię…

Wiesław Nowakowski / PSŻN, fot. uczestnicy warsztatów

Data publikacji: 27.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również