Wrześniowe eskapady uczestników WTZ Fundacji „Miłosierdzie”

W dniach 10-14 września br. osoby z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kaliszu, działającym przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie", udali się na 5-dniowy, zorganizowany wypoczynek do Ustronia Morskiego. Nie była to tym razem typowa wycieczka krajoznawcza, lecz forma spokojnego wypoczynku połączona z programem kulturalno-sportowym i integracyjnym. A więc, oprócz zwiedzania samego Ustronia i Kołobrzegu, rejsu statkiem, spacerów i plażowania - gdyż pogoda dopisywała pięknie - w pozostałym czasie uczestniczyliśmy w zajęciach organizowanych dla nas przez instruktorki kulturalno-oświatowe w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym. Był on w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych i komfortowo wyposażony. Miał zatem miejsce wieczorek zapoznawczy, ognisko integracyjne, karaoke, zabawa przy zespole muzycznym i przejazd kolejką po Ustroniu Morskim. Integracja była tym pełniejsza, że w ośrodku było również wielu innych kuracjuszy, którzy spoglądali na nas z sympatią i chętnie przyłączali się do naszych poczynań.
Reasumując: być może nie zwiedziliśmy tyle, ile w latach poprzednich, ale pięciodniowy, aktywny wypoczynek, zabawa i relaks znakomicie naładowały nasze „akumulatory" przed nadchodzącą długą zimą.

Z kolei uczestnicy zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Pisarzowicach w dniach 4 do 7 września zwiedzali urokliwe strony Kudowy Zdrój i Republiki Czeskiej.
Wykorzystując piękną pogodę i dobry nastrój udaliśmy się na wycieczkę po Kudowie Zdrój. Sercem Kudowy jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy. Został on założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju. Ozdobą kudowskiego parku są okazałe palmy ustawione wzdłuż głównej alei prowadzącej do Stawu Zdrojowego. Spacerując parkowymi alejkami, słuchając ciekawych opowiadań przewodnika cieszyliśmy się otoczeniem pięknej przyrody i ciekawej architektury krajobrazu.
Kolejnym punktem programu była Kaplica Czaszek – unikatowe dzieło kultury religijnej. Jest ono jedną z największych osobliwości regionu i jest to jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce.
Niemało wysiłku kosztowało nas pokonanie Błędnych Skał – niepowtarzalnego skalnego labiryntu, który obejmuje grzbiet Skalnika (915 m n.p.m). Powstałe bloki skalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając, często dosłownie przeciskaliśmy się pomiędzy skałami, wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów, znaczny odcinek drogi przechodziliśmy pod skalnymi parasolami. Największe wrażenie wywarło na nas zwiedzanie pięknej stolicy Czech – Pragi. Z wielką uwagą i ciekawością słuchaliśmy legend i opowieści, którymi dzielił się z nami przewodnik. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki miasta: Most Karola, zbudowany na Wełtawie, łączący dzielnice Mala Strana i Stare Mesto, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Odwiedziliśmy „królewską” dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy – Hradczany. W jej skład wchodzi kompleks Zamku Królewskiego, Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, Ogrody Królewskie z Belwederem oraz budowana przez 6 stuleci Katedra św. Wita, która była kolejnym punktem wycieczki. Jest to jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie Środkowej. Zawiera cenne dzieła sztuki, rzeźby i malarstwa od XIV do XX wieku. Jest historycznym panteonem narodowym narodu czeskiego, spoczywają tam władcy Czech i przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława.
W czasie całego pobytu na gościnnej ziemi Gór Stołowych towarzyszyło nam słońce i dobra atmosfera, Z głowami pełnymi wrażeń wracaliśmy do domu planując kolejne wycieczki w piękne strony Polski ,a może jeszcze dalej.

Tymczasem uczestnicy WTZ w Ostrzeszowie jako cel tegorocznego wyjazdu obrali morze. Wielotygodniowe przygotowania uwieńczyła podróż do Świnoujścia , gdzie przebywali od 17 do 21 września.
Program pobytu był po brzegi wypełniony atrakcjami; brali udział w zajęciach warsztatowych podczas zwiedzania Wioski Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, podziwiali najpiękniejsze miejsca w Międzyzdrojach. Dużą atrakcją był rejs statkiem do Heringsdorfu, skąd pieszo, w towarzystwie przewodnika, pokonali drogę do miasta Ahlbeck.
Sporą część czasu przeznaczyli na podziwianie naszego piękna Bałtyku, spacery po promenadzie w Świnoujściu. Miasto zwiedzali także kolejką turystyczną , dzięki czemu mogli usłyszeć wiele ciekawostek. Po całodniowych wyprawach uczestnicy warsztatu bawili się na wieczorkach tanecznych
Nie było czasu na nudę, a przez cały pobyt dopisywały słoneczna pogoda, piękne widoki i świetne humory. I tak właśnie zapamiętają ten wyjazd.

Materiały nadesłane przez Fundację „Miłosierdzie”

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również