Bezpieczny powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że w Polsce, ale także w wielu państwach europejskich i świata, wprowadzono szereg ograniczeń w tym ograniczeń dotyczących miejsc pracy. Ostatnie decyzje rządu znoszą niektóre z nich.

W związku z tym Główny Inspektor Pracy zwrócił się do pracodawców, przedsiębiorców i osób organizujących pracę innym osobom o zachowanie ostrożności i przestrzeganiu pewnych zasad.

Powrót do pracy nie zwalnia z zachowania środków bezpieczeństwa. Podobnie jak w normalnych warunkach pracy, także w czasie obowiązywania ograniczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa identyfikacja zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych, a także psychospołecznych oraz prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka przy udziale pracowników lub ich przedstawicieli w środowisku pracy to punkt wyjściowy w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy.

Kolejnym krokiem powinno być stworzenie planu działań w taki sposób, aby zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Może to być np. zmiana organizacji pracy (praca zdalna lub wideokonferencje), a jeżeli nie jest to możliwie to zapewnienie pracownikom odpowiednich zabezpieczeń, np. środki ochrony zbiorowej (przegrodzenie stanowisk pracy, obudowy pleksiglasowe, odpowiednia wentylacja, zachowanie odstępu między pracownikami min. 1,5 m), środki ochrony osobistej (różnego typu maski), zapewnienie środków do dezynfekcji i zwiększenie częstotliwości sprzątania. Ważne jest też wprowadzenie zmian organizacyjnych, np. (np. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i ilości przerw w pracy, kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy).

O wszystkich zmianach i wprowadzeniu nowych procedur należy powiadomić pracowników i ich przeszkolić, np. z korzystania środków ochrony indywidualnej.

W miarę możliwości trzeba minimalizować obecność osób trzecich i postronnych. Również pracownicy powinni przestrzegać zasad izolacji i odpowiedniego dystansu w czasie przerw, które powinny być zorganizowane w taki sposób, aby ograniczyć liczbę osób przebywających w tym samym czasie w stołówce, pokoju socjalnym, kuchni, łazience i szatni.

Zaleca się aby zakład pracy prowadził kampanię informacyjną o koronawirusie, jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu, instrukcje prawidłowego zakładania masek i innych środków ochrony osobistej.

Pandemia koronwirusa spowodowała, że nie wszyscy z różnych przyczyn mogą wrócić do pracy. Trzeba zadbać o to aby dostępni pracownicy nie byli obciążani nadmiernymi obowiązkami. Należy przestrzegać przepisów w zakresie czasu pracy i okresów odpoczynku.

Wszystkie podjęte działania powinny przyczynić się do ograniczenia naturalnego lęku czy niepokoju pracowników w czasie epidemii. Negatywne emocje nie tylko ujemnie oddziałują na kondycję psychofizyczną załogi, ale wpływają także na ich reakcje i zachowania podczas pracy.

Oprac. kat/, fot. freepik.com

Data publikacji: 07.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również