NFZ wznawia kontrole w podmiotach leczniczych

W marcu br. w związku z epidemią Narodowy Fundusz Zdrowia czasowo zawiesił kontrole w placówkach medycznych i aptekach. Jednak w związku z licznymi skargami od pacjentów i rzecznika praw pacjenta na ograniczoną dostępność do świadczeń zdrowotnych, w ostatnim tygodniu lipca NFZ wznowił kontrole w placówkach medycznych. Może on ją przeprowadzić w każdym podmiocie leczniczym, z którym zawarł umowę.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przekazało do Narodowego Funduszu Zdrowia 973 skarg pacjentów dotyczących funkcjonowania podmiotów medycznych w marciu i kwietniu. Największa część skarg – 804 przypadki – dotyczyła działania placówek realizujących świadczenia w lecznictwie otwartym, w ramach umów na podstawową opiekę zdrowotną (POZ), stomatologię i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS).

Pacjenci skarżyli się także na trudności z uzyskaniem zlecenia na badania, problemy z kontynuacją farmakoterapii, odmowy udzielenia świadczenia, brak możliwości osobistego kontaktu z lekarzem i problemy z dodzwonieniem się do placówki medycznej.

Wyjaśnienia wymaga również dwukrotny wzrost udzielania podstawowych świadczeń takich jak: porada lekarska, podstawowe badania diagnostyczne, opieka pielęgniarska w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć w czerwcu, w stosunku do marca i kwietnia 2020 r. Takiego wzrostu nie odnotowano natomiast w przypadku przyjęć pacjentów w stanie ciężkim, dla których SOR i IP są miejscem, w którym przede wszystkim mogą uzyskać pomoc.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 29.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również