25 chorych onkologicznie dzieci z Ukrainy poleciało do Francji na leczenie

25 chorych onkologicznie dzieci z Ukrainy poleciało z rodzicami do Francji na dalsze leczenie – przekazały służby prasowe lotniska Katowice. Z katowickiego lotniska korzystają też m.in. agenda ONZ wysyłająca do Ukrainy wysokoenergetyczną żywność oraz repatrianci z Ukrainy.

Jak poinformował Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, 21 marca do Paryża odleciało stamtąd wraz z rodzicami 25 ukraińskich dzieci chorych na raka. „We Francji kontynuowane będzie ich leczenie, które musiało zostać przerwane z powodu barbarzyńskiej rosyjskiej agresji na Ukrainę” – wskazał Adamczyk.

Po ewakuowane z Ukrainy dzieci przyleciał Airbus A330-300 francuskiego przewoźnika Air Caraïbes wraz z francuskim personelem medycznym. Z informacji służb lotniska wynika, że ewakuacja i transport małych pacjentów możliwe były dzięki współpracy rządów Polski i Francji oraz zaangażowaniu Stowarzyszenia Wspierania Onkologii Unicorn.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę z Katowice Airport wykonywane są również inne operacje lotnicze. Od 12 marca Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła do lotniska Katowice most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

W ramach Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme – WFP), który jest agendą ONZ, do Katowic wykonano już pięć kursów z Port Sudan. W każdym z nich Airbus A340-300 zewnętrznej firmy przywiózł po ok. 50 ton wysokoenergetycznej żywności. Żywność przeładowywana jest na lotnisku i wysyłana dalej do Ukrainy transportem drogowym.

Już w poprzednich dniach pomoc humanitarna dla Ukrainy docierała do Katowice Airport także z innych źródeł. Transportowały ją m.in. maszyny przylatujące z rejsami ewakuacyjnymi dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców. Najczęściej przywoziły materiały medyczne.

Takie czartery ad hoc organizowane są przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników. Dotąd zorganizowano ok. 40 tego typu połączeń, najwięcej z i do Uzbekistanu, a także do Kazachstanu, Egiptu, Iranu czy Azerbejdżanu.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. – 2,32 mln.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.(PAP)

Mateusz Babak, fot. pexels.com

Data publikacji: 23.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również