25 czerwca rozpoczyna się akcja dzwonienia do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły

Od 25 czerwca  zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły; w najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń – powiedział w minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Oceniam, że w tej chwili, jeśli nie będzie żadnej mutacji, która by zmieniła tę sytuację, to przewiduję, że dzieci we wrześniu wrócą normalnie do szkoły – powiedział również szef MZ.

– Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon – przekazał Niedzielski w piątek na konferencji prasowej.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ. – Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta – tłumaczył minister.

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. – Ja przypominam, wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu Delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ona chroni w ponad 90 procentach przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty – zaznaczył.

Szef resortu zdrowia mówił też o planach odnośnie wakacji. – Nasze działania, które będziemy realizowali w czasie wakacji to jest z jednej strony ciągła rozbudowa potencjału laboratoryjnego, która z jednej strony oznacza przede wszystkim właśnie możliwość zwiększenia liczby wykonywanych testów, ale też weryfikowania, z jaką mutacją mamy do czynienia – powiedział.

– Przygotowujemy się logistycznie, mówię tu o przygotowaniu, które jest związane z organizacją czy przeglądem prawnych technicznych aspektów, chociażby z zasileniem tlenem, zakupu leków, które były wykorzystywane w trakcie pandemii – kontynuował.

Niedzielski apelował też, by w te wakacje w wolnej chwili skorzystać z profilaktyki, by mieć większą świadomość swojego zdrowia.

23 czerwca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; z kwarantanny zwalnia ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

Niedzielski pytany był też m.in. o ruszającą 1 lipca Loterię Narodowego Programu Szczepień, czy ma zachęcić do szczepienia się. – Widzimy spadek zainteresowania. Ja mówiłem, że czerwiec będzie tym miesiącem, w którym dojdzie do takiego przesilenia, kiedy to już nie ludzie będą czekali na szczepienia, tylko szczepienia będą czekały na ludzi. Teraz termin można naprawdę z dnia na dzień otrzymać – powiedział Niedzielski.

– Ponieważ widzimy spadek tego zainteresowania, oczywiście uruchamiamy różne instrumenty, które mają zachęcić. Ja mówiłem przed chwilą o takiej akcji obdzwonienia osób, które są jeszcze niezaszczepione. Ale oczywiście też loteria czy dla samorządów, czy dla osób, mamy nadzieję, że zainteresuje – powiedział. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również