25-lecie wydawania miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”

W tym roku mija 25 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika "Filantrop Naszych Czasów", zwanego w podtytule "Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych", którego wydawcą jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Filantrop" w Poznaniu. . Pomysłodawcą "Filantropa" był Marcin Bajerowicz, wieloletni dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego", z wykształcenia polonista i krytyk literacki, któremu nigdy nie były obojętne sprawy ludzi pokrzywdzonych przez los.

Inicjatywa wydawania tego miesięcznika zrodziła się w Dębnie nad Wartą koło Jarocina, podczas tworzenia w tej miejscowości domu dla bezdomnych, który istnieje tam do dzisiaj jako dom pomocy społecznej.

Głównym założeniem czasopisma, przyjętym na początku i konsekwentnie rozwijanym do dziś, było i jest oddawanie głosu osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Stąd właśnie podtytuł „Filantropa”: „Pismo Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Redakcja chce w ten sposób budować podmiotowy status osób z niepełnosprawnościami i całego ich środowiska.

Przez 25 lat ukazało się do tej pory łącznie trzysta numerów miesięcznika, na łamach którego wypowiadały i wypowiadają się osoby z niepełnosprawnościami, borykające się z problemami zdrowotnymi, materialnymi, zawodowymi, mieszkaniowymi i wieloma innymi, także wybitnie utalentowane artystycznie, w pełni zasługujące na uznanie i powszechny szacunek.

Autorzy mówili i mówią w tym czasopiśmie o swoich problemach, sukcesach i radościach. Możliwość publikowania własnych wypowiedzi jest dla wielu z nich istotną formą rehabilitacji społecznej, a dla całego społeczeństwa – szansą poznania myśli i przeżyć osób z niepełnosprawnościami. Bez tego poznania nie sposób mówić o realizowaniu idei społecznej inkluzji.

Udostępnianie łamów „Filantropa” twórcom z niepełnosprawnościami, publikowanie ich wierszy, opowiadań, autobiografii, relacji z wydarzeń, publicystyki, prac plastycznych i fotografii przyniosło w ciągu 25 lat wydawania czasopisma znakomite efekty. W redakcyjnym archiwum zgromadziliśmy bowiem zbiory niezwykle wartościowych tekstów i innych prac, zawierających wartości uniwersalne, ogólnoludzkie. Zrodził się zatem pomysł wydawania twórczości osób z niepełnosprawnościami w postaci książek. To zadanie wzięła na siebie Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”.

Fragmenty twórczości literackiej osób z niepełnosprawnościami, a także ich talenty plastyczne i wokalne zaprezentowane zostaną podczas uroczystości jubileuszowej 25 lat wydawania miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, która odbędzie się w najbliższy piątek 22 listopada o godz. 17.00 w restauracji „Rycerska” przy ul. Krańcowej 98 w Poznaniu.

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Chętnie przybliżymy przedstawicielom mediów założenia naszego miesięcznika oraz udzielimy wszelkich informacji. Podczas uroczystości będzie również możliwość rozmowy z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej oraz innych placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych, których twórcy nadsyłają swoje teksty do publikacji w naszym czasopiśmie.

Wydarzenie pt. 25 lat wydawania miesięcznika Filantrop Naszych Czasów jest finansowane ze środków Powiatu Poznańskiego.

Karolina Kasprzak
Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”
www.filantrop.org.pl

Data publikacji: 18.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również