„ABC Empatii” na Śląsku

„ABC Empatii” to najnowszy projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i  stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw zarówno wśród rówieśników, jak i ich rodziców. Fundatorzy chcą bezpłatnie wyposażyć tysiąc gmin – miast w całej Polsce w podręczniki i materiały dla nauczycieli.

Z ich pomocą starszaki w przedszkolach oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych w przystępny sposób zrozumieją na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia, a związane z nimi różnice w codziennym funkcjonowaniu. Uświadomią też sobie, że wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia. Jednocześnie staną się ambasadorami integracji we własnych rodzinach.

Fundacja Rodziny Czepczyńskich ofiarowuje „ABC Empatii” również oddziałom dziecięcym w szpitalach, ponieważ historie opowiedziane językiem dziecka, które opisują życie innych dzieci z różnymi dysfunkcjami, pozwalają małym pacjentom zrozumieć i zaakceptować ich sytuację.

Projekt „ABC Empatii” jest finansowany bez użycia środków publicznych. Ruszył dopiero kilka miesięcy temu, a już przynosi efekty pozytywnie zaskakujące jego realizatorów.

Tak mówi jeden z promotorów projektu na Śląsku senator Marek Plura: – Od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną i pamiętam, jak bardzo brakowało mi w dzieciństwie normalnych relacji z rówieśnikami. Dziś, dzięki cennym inicjatywom wielu nauczycieli, ta sytuacja wygląda o wiele lepiej, jednak „ABC Empatii” to pierwszy kompletny pakiet dla przedszkoli i szkół, który trafił w moje ręce. Ma on też pozytywną opinię ekspertów Ministerstwa Edukacji, dlatego cieszę się, że wraz z Fundacją mogę  promować go w naszym regionie. Od września dzieci w jednej z mikołowskich szkół z pomocą „ABC Empatii” poznają życie swoich niepełnosprawnych koleżanek i kolegów. Okazało się, że rozmowy na ten temat ułatwiły im wypowiedzenie własnych lęków i opowiedzenie własnych przeżyć związanych z pandemią koronawirusa. „ABC Empatii” to także świetna pomoc dla rodziców i opiekunów wspierająca ich w rozmowach z dziećmi na te trudne, ale naprawdę bardzo ważne tematy. W imieniu Czepczyński Family Foundation serdecznie zachęcam wszystkie samorządy województwa śląskiego do kontaktu na temat wdrożenia programu „ABC Empatii” w państwa mieście lub gminie.

Program najbliższych wizyt Czepczyński Family Foundation w województwie śląskim:

 

16.11 wtorek

9:30 przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla Górnośląskiego Centrum

Zdrowia Dziecka w Katowicach

11:00 przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Ruda Śląska

14:30 przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Katowice

 

17.11 środa

9:00 przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Mysłowice – Szkoła

Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi ul. ks. kard. A. Hlonda 14 (tu delegacja Fundacji weźmie udział w lekcji otwartej nt. empatii i integracji)

11:00 Urząd Miasta Chorzów – konferencja prasowa oraz przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Chorzów a także dla szpitala w Chorzowie

14:00 przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Częstochowa a także dla szpitala w Częstochowie – Zespół Szkół Specjalnych nr 23 ul. Legionów 54

kat/, fot. mat. pras.

Data publikacji: 15.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również