Aplikacja mobilna Effatha24

Effatha24 to unikalna aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom Niesłyszącym i Słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Jest ona ukierunkowana na pomoc organizacyjną Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.

Nowe narzędzia technologiczne pomagają w komunikacji interpersonalnej. Jako Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce zorganizowaliśmy 15 października 2018 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, Ogólnopolską Konferencję Duszpasterstwa Niesłyszących pt.: Jak dziś można głosić Ewangelię Niesłyszącym? – szanse, wyzwania i zagrożenia. Podczas tego spotkania Księża Duszpasterze oraz Katecheci Niesłyszących z całej Polski, na czele z Krajowym Duszpasterzem Niesłyszących w Polsce – ks. Łukaszem Pasuto, z wielką radością przyjęli pomysł utworzenia Aplikacji dla Niesłyszących Chrześcijan w Polsce.

Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów osadzonych na serwerach w internecie. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.

Pragniemy wykorzystać ową aplikację do celów organizacyjnych naszego Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach dedykowanych Niesłyszącym chrześcijanom w Polsce.

Stworzenie aplikacji w wymagało opracowania projektu, konsultacji z Krajowym Duszpasterzem Niesłyszących, a także poszczególnymi duszpasterzami i katechetami w całym kraju, zleceniu profesjonalnej firmie Altconnect wykonania wszystkich założeń, utworzeniu materiałów filmowych, zebraniu informacji o wszystkich ośrodkach duszpasterskich, próbnej publikacji i sprawdzenia poprawności logistycznej działania aplikacji.

Obecnie aplikacja Effatha24 jest to bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play w systemie Android. Zawiera ona 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny – z tłumaczoną Liturgią Słowa na każdą niedzielę, Ośrodki duszpasterskie – z nawigacją i dokładnymi informacjami na temat ponad 120. miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego język migowy kapłana, Katecheza – z filmami tłumaczącymi podstawowe prawdy wiary Kościoła, Modlitewnik – z ponad 80. modlitwami przełożonymi na język migowy, Sakramenty – z informacjami na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów oraz Kontakt – do moderatora aplikacji.

Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem tej aplikacji jest ks. Damian Migacz – Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących w diecezji tarnowskiej, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie i aktualizowanie aplikacji Effatha24. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja Fonis, Duszpasterstwo Niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.

Patronatem honorowym promocję aplikacji objęli: J.E. ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, J.E. ks. abp Wiktor Skworc – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, J.E. ks. bp Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej oraz ks. Łukasz Pasuto – Krajowy Duszpasterz Niesłyszących w Polsce.

Aplikacja ta została sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy Niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i Kurię diecezji radomskiej i tarnowskiej.

ks. Damian Migacz – moderator aplikacji / Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce

Link do filmu promocyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=ugJYS9fSr5E

Link do pobrania aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.effatha24

Data publikacji: 27.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również