Apple liderem w zakresie dostępności

Firma Apple wprowadzając swoje produkty na rynek stara się aby były dostępne dla każdego i wdraża nowe funkcje związane z dostępnością. – Apple zawsze wierzyło, że dostępność jest prawem człowieka, co jest wartością, o której Apple pamięta, pracując nad każdym, nowym produktem – mówi Sarah Herrlinger, dyrektor ds. globalnej polityki dostępności Apple i dodaje: – iPhone stał się najpotężniejszym i najpopularniejszym urządzeniem w historii wspierającym osoby niepełnosprawne i z ograniczoną sprawnością.

Pierwsze próby projektowania uniwersalnego sprzętu firma podjęła w 1984 r. gdy  zaimplementowała syntezator mowy do pierwszego, Macintosha. Jak oceniają specjaliści rok 2005 był przełomowym w projektowaniu uniwersalnym, wtedy bowiem pojawił się czytnik ekranu VoiceOver. Jest to jedna z najważniejszych funkcji iPhona a także systemu operacyjnego macOS, która umożliwia osobie niewidomej samodzielnie skonfigurować sprzęt. Daje on możliwość regulowania szybkości mówienia tak, aby dopasować czytnik do własnych potrzeb.

VoiceOver ma wiele funkcji może np. rozpoznawać i analizować zawartość zdjęć opisując to, co na nich widać, dzięki niemu niewidomy może montować i obrabiać proste filmy w aplikacji iMovie. Czytnik ten daje niewidomemu wybór formy dostarczanych treści. Mogą one być wyświetlane na współpracującym z VoiceOver monitorze brajlowskim za pomocą napisów w alfabecie Braille’a lub za pomocą syntezy mowy.

Osoby niedowidzące mogą skorzystać z funkcji zoom, która pozwala uzyskać nawet 20-krotne powiększenie fragmentu lub całości ekranu. Można także dostosować ekran włączając funkcję odwracania kolorów, wyregulowania kontrastu czy wyłączyć skalę szarości, a także wyregulować przezroczystości interfejsu.

Osoby niedosłyszące mogą liczyć na to, iż ich urządzenie będzie współpracowało z aparatami słuchowymi. Poza tym, funkcja Live Listen umożliwia zmianę iPhona czy iPada w zdalny mikrofon, który wysyła dźwięk do aparatu słuchowego tak, by słyszeć rozmowę nawet w bardzo głośnym pomieszczeniu. Natomiast oglądane materiały wideo mogą być opatrzone podpisami dla osób niesłyszących.

Osoby o ograniczonej motoryce dzięki funkcji sterowania zatrzymaniem w połączeniu z urządzeniami do śledzenia ruchu głowy i oczu, mogą przemieszczać kursor myszki czy nawet zaznaczać elementy na ekranie poprzez wykonywanie delikatnych ruchów ciała.

To tylko niektóre z funkcji związanych z dostępnością produktów firmy Apple, która wyznaje zasadę „że technologia powinna być dostępna dla każdego. Najbardziej wydajną technologią na świecie jest technologia, którą każdy, w tym osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą z powodzeniem wykorzystywać do pracy, tworzenia, komunikowania się, utrzymywania formy oraz po prostu do rozrywki. Co za tym idzie, nie projektujemy naszych produktów dla wybranych, ale dla każdego.”

tuk/, fot. freepik.com

Data publikacji: 28.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również