Będzie można wybierać, do jakiego sanatorium chce pojechać

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podczas rozmowy w Radiu Lublin poinformował o planowanych zmianach w leczeniu uzdrowiskowym. Najważniejszą z nich ma być wybór sanatorium przez pacjenta, na podstawie wystawionego e-skieowania. Obecnie to Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje decyzje dotyczące miejsca, a także terminu wyjazdu, który zależy od kolejki oczekujących.

Według nowych założeń na podstawie e-skierowania z kodem na specjalnej stronie internetowej będzie można zarejestrować się do wybranego sanatorium, a termin przyjęcia będzie określany przez uzdrowisko. Pacjent będzie miał możliwość sprawdzenia czasu oczekiwania do poszczególnych miejsc.

Rzecznik zapytany o możliwość tworzenia się kolejek w sanatoriach cieszących się większym zainteresowaniem odpowiedział, że celem zmian jest aby sanatoria konkurowały o pacjenta, starały się o skracanie kolejek i podnoszenie standardu pobytu.

W. Andrusiewicz przekazał, że zostaną wprowadzone daty graniczne, w których będzie można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Najprawdopodobniej będzie to rok czasu.

Według projektu ustawy prowadzeniem list oczekujących i wyznaczeniem pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony zostanie także obowiązek potwierdzenia skierowania przez oddziały wojewódzkie NFZ.

kat/, fot. archiwum NS

Data publikacji: 03.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również