„Chcemy równoWAGI”. Nowa kampania edukująco-informacyjna

Waga, tak jak wzrost, czy ciśnienie albo tętno jest jednym z kluczowych i podstawowych pomiarów naszego organizmu. Pytanie o wagę jest jednym z najczęstszych pytań zadawanych podczas wizyty u lekarza. Dużej części naszego społeczeństwa, korzystającej z klasycznych wag stojących, nie przychodzi nawet na myśl, że są osoby, które na takiej wadze sprawdzić swojej masy nie mogą. Co więcej, jak zważyć na przykład osobę poruszającą się na wózku, nie ma świadomości duża część personelu medycznego.

Niestety w efekcie, gdy placówka nie posiada dostosowanego sprzętu do ważenia, pojawiają się propozycje skorzystania z wagi weterynaryjnej lub przemysłowej. Czasami osoby z niepełnosprawnościami słyszą bezpośrednią propozycję, aby udać się na PSZOK lub… do masarni.

Fundacja Kulawa Warszawa wraz z partnerami – Stowarzyszeniem Mudita, Fundacją Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, portalem Niepełnosprawni.pl oraz Fundacją Integracja postanowiła pokazać społeczeństwu, że takie rozwiązania są niegodnym traktowaniem osób z niepełnosprawnościami, tym bardziej, że istnieją sprzęty, umożliwiające weryfikację masy ciała osoby z trudnościami w poruszaniu się. Z tą ideą 6.02 rozpoczęto kampanię Chcemy równoWagi!

Podczas kampanii poruszonych zostanie kilka tematów:
– Poruszona zostanie kwestia dostępności do wag krzesełkowych, najazdowych i łóżkowych w podmiotach medycznych,
– Przedstawione zostaną historie osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami z brakiem dostępności do wag, w różnych sytuacjach, nie tylko u lekarza,
– Przekazane zostaną informacje jak pytać i sprawdzać dostępność wag w gabinetach lekarskich,
– Podmioty medyczne, które mają dostosowane wagi, będą miały szansę rozpowszechnienia informacji o nich.

Osoby z trudnościami w poruszaniu się zachęcamy także do wypełnienia anonimowej ankiety, weryfikującej z jakich rozwiązań związanych z poznawaniem własnej masy ciała korzystają:
https://forms.gle/s2AyPM4AGzEVADbx5.

Więcej szczegółów codziennie będzie ujawniać Fundacja Kulawa Warszawa w swoich mediach społecznościowych:
www.facebook.com/KulawaWarszawa
www.instagram.com/dostepnaginekologia.pl
https://www.tiktok.com/@dostepnaginekologia_pl

Info: Fundacja Kulawa Warszawa

Data publikacji: 09.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również