Dalszy rozwój ZAZ zapowiada wiceminister Wdówik

Konferencja w Bochni

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. Osób niepełnosprawnych 17 maja zapowiedział dalszy rozwój zakładów aktywności zawodowej, zatrudniających osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Rząd przeznaczył na ten cel dodatkowe 100 mln zł.

– Wkrótce będziemy rozwijać także nowe zakłady aktywności zawodowej, rozmawiamy z samorządowcami, jak to zrobić, żeby jak najwięcej osób niepełnosprawnych mogło podjąć prace, żeby nie były osobami, które są utrzymywane przez świadczenia społeczne, przez budżet państwa, ale które do tego budżetu się dokładają przez to, że pracują i mogą odprowadzać podatki – to jest nasz cel – powiedział wiceminister podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Bochni. – Idziemy w stronę wspierania rynku pracy oraz pełnego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne – dodał Wdówik.

Obecnie w Polsce działa 127 ZAZ zatrudniających ponad 5800 osób głównie ze znaczną niepełnosprawnością uniemożliwiającą im podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Wiceminister Wdówik odwiedził także Środowiskowy Dom Samopomocy Fundacji im. św. Brata Alberta w Cerekwi w powiecie bocheńskim, gdzie spotkał się z wychowankami i zwiedził pracownie działające w tej placówce.

– Tutaj w terenie dopiero widać, że jest mnóstwo inicjatyw zapewniających i możliwości rozwoju edukacyjnego dla osób niepełnosprawnych i aktywności dziennych (…). Bardzo mocno trzeba podkreślić ogromną rolę organizacji pozarządowych, np. Fundacji im. Brata Alberta działa w całej Polsce, nadając pewien ton, żeby to wsparcie było podmiotowe, zachowujące godność, szacunek osób z niepełnosprawnością jako pełnoprawnych obywateli tego kraju – ocenił pełnomocnik.

Starosta bocheński Adam Korta zapewnił o intensywnych działaniach samorządu powiatowego w zakresie polityki społecznej. Ich zwieńczeniem ma być ukończenie w najbliższym roku sztandarowej inwestycji w tym obszarze – zakładu opiekuńczo-leczniczego wraz z hospicjum stacjonarnym. Ma on dysponować 100 miejscami dla pacjentów.

rhr/, fot. Starostwo Powiatowe w Bochni

Data publikacji: 18.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również