Dostępność do informacji niezbywalnym prawem

W Pałacu Prezydenckim w Wilnie, pod patronatem i z udziałem Pierwszych Dam Polski i Litwy, 28 czerwca odbyła się konferencja dotycząca dostępności osób z niepełnosprawnościami do informacji. Ze strony polskiej uczestniczyli w niej ponadto Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON i Adam Zawisny, wiceprezes Instytutu Niezależnego Życia.

 

Dobra jakość życia to wartość, która jest celem każdego z państw i stanowi podstawę dobrobytu współczesnego społeczeństwa. Dlatego w Wilnie zorganizowano konferencję „Dostępność do informacji dla osób z niepełnosprawnościami”, której zadaniem była wymiana doświadczeń ekspertów z obu krajów i omówienie rozwiązań odpowiadających na potrzeby i oczekiwania obywateli z dysfunkcjami.

Jak podkreśliła Agata Kornhauser-Duda w Polsce osób z niepełnosprawnościami jest blisko 5 milionów, co oznacza, że z trudnościami różnego rodzaju zmaga się aż co siódmy-ósmy obywatel. – Niepełnosprawność nigdy nie jest wyborem, lecz okolicznością, z którą przychodzi mierzyć się – często niespodziewanie. Nikt z nas nie może wiedzieć, czy sam nie doświadczy tego losu wskutek wypadku, choroby czy podeszłego wieku – podkreśliła Pierwsza Dama. – Każdy ma też możliwość uświadomienia sobie potrzeby i złożoności tematu dostępności, bo w swoim otoczeniu – wśród naszych najbliższych, znajomych, sąsiadów – mamy z całą pewnością kogoś, kto się z tym zmaga – zauważyła.

 

Mówiła też o inicjatywach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przytoczyła też przykłady dobrych praktyk i programów, które w Polsce przyczyniają się do poprawy warunków życia tych osób.

Agata Kornhauser-Duda wskazała, że sprawa dostępności należy do najważniejszych wyzwań społecznych naszych czasów. – Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że aby potencjał osób niepełnosprawnych mógł być w pełni wykorzystany muszą zostać stworzone odpowiednie warunki. Należy wspierać wszelkie inicjatywy, które z jednej strony pokazują umiejętności, talenty i zainteresowania osób z niepełnosprawnościami, a z drugiej strony nagradzać i promować te podmioty, instytucje, organizacje, które to osobom niepełnosprawnym umożliwiają stwierdziła.

– Ustawy o zapewnieniu dostępności oraz dostępności cyfrowej stwarzają warunki do tego, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w społeczeństwie poczuć się obywatelami takiej samej kategorii, jak wszyscy inni – podkreślił Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

 

– Osoby ze szczególnymi potrzebami są szerszą grupą niż osoby niepełnosprawne. To wszyscy, którzy ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w jakich się znajdują, muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować pomocnicze środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON. Zaprezentował również działania podejmowane przez Fundusz, wspierające ułatwienie dostępu osób z niepełnosprawnością do informacji oraz wspomagające komunikowanie się.

Ogłoszona w tym roku Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami ma na celu włączanie ich w życie społeczne i zawodowe, a tym samym realizację praw zagwarantowanych im w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Aby było to możliwe, niezbędna jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami w przygotowaniu i wejściu na rynek pracy oraz w jej wykonywaniu. Niebagatelne znaczenie pełni tu właśnie dostępność cyfrowa.

W Polsce w tym obszarze funkcjonuje już Rada Dostępności. W jej skład wchodzą przedstawiciele instytucji rządowych i organizacji zajmujących się tematem dostępności i niepełnosprawności, przedstawiciele sektora nauki i biznesu oraz eksperci ds. dostępności. Do głównych zadań Rady należy rekomendowanie najlepszych rozwiązań służących poprawie dostępności oraz przygotowanie systemu certyfikacji i akredytacji podmiotów działających na jej rzecz.

Info: prezydent.pl, gov.pl, pfron.org.pl, oprac. rhr/, fot. Igor Smirnow / KPRP

Data publikacji: 29.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również