Dzieci i młodzież mają głos. Wreszcie!

Jan Gawroński

17-letni Jan Gawroński z Łodzi został powołany na społecznego zastępcę nowej rzeczniczki praw dziecka. — To osoba, która ma niesamowity umysł i piękne serce — przedstawiła swojego nowego współpracownika Monika Horna-Cieślak. Jest to pierwszy taki przypadek w historii, ponieważ do tej pory rzecznicy praw dziecka nie powoływali swoich społecznych zastępców.

Nowy rzecznik już zapowiedział powołanie Społecznej Rady Dzieci i Młodzieży przy RPD. – Będzie głównie składać się z młodzieżowych doradców społecznych rzecznika praw dziecka. Planujemy tutaj oczywiście bardzo przyszłościowe działania, których jest mnóstwo, a tutaj też będziemy też włączać się legislacyjnie. Będziemy podejmować też postulaty, które dotychczas były podejmowane, na przykład zniesienie punktowej oceny zachowania i zastąpienie oceną opisową w klasach 4–8 – mówił Jan Gawroński.

Podkreślał, że jest społecznikiem już od 12. roku życia. Na co dzień działa w Fundacji Autyzm Team, inicjatywie obywatelskiej, która współpracuje z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest również koordynatorem pierwszego w Polsce Klubu Świadomej Młodzieży Fundacji Autyzm Team.

— Ja chciałam jeszcze tylko zwrócić uwagę, że są tutaj wszystkie osoby młode, które towarzyszą mi od samego początku. Współpracujemy od wielu lat. Właśnie te osoby również będą moimi społecznymi doradcami i cieszę się, że razem będziemy tworzyć ten urząd — podsumowała Monika Horna-Cieślak.

Siedemnastoletni samorzecznik w spektrum autyzmu słynie ze skutecznych interwencji na rzecz osób neuroróżnorodnych i osób z niepełnosprawnościami oraz ze swej pasji do naprawiania rzeczywistości. W 2020 r. Jan został uhonorowany w Łodzi tytułem Lodołamacza Specjalnego za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia. W grudniu 2022 r. został Młodym Człowiekiem bez barier 2022 w konkursie Fundacji Integracja.

Nowa rzeczniczka chce także stworzenia zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz zespołu ds. bezpieczeństwa w sieci i nowych technologii. – To nie jest urząd partii politycznej ani jednego człowieka. To ma być tuba dla dzieci.

Info: onet.pl, oprac. em/, fot. archiwum prywatne J. Gawrońskiego

Data publikacji: 21.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również