FASOFF… odwróć z nami kieliszek!

Uwaga! 9 września wszyscy odwracamy kieliszki! Pokazujemy to w mediach społecznościowych – wszędzie, gdzie to możliwe. Dlaczego? Ponieważ 9 września jest Światowym Dniem FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego. Nawet jeden kieliszek alkoholu wypity w czasie ciąży może być dla dziecka dramatem na całe życie. Mówmy o tym głośno. Razem możemy odwrócić los dzieci.

Ruszamy z kolejną odsłoną kampanii społecznej FASOFF. I głośno – przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej apelujemy: „Nie pij w ciąży”.

Bądź z nami. Odwróć kieliszek!
FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, to jedno z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Alkohol konsumowany w czasie ciąży dewastuje układ nerwowy i uszkadza narządy wewnętrzne płodu. Dzieci rodzą się z zaburzonymi odruchami, wadami serca i wzroku, z dysmorfiami twarzy. Są drobne i wzrostem zawsze będą odstawać od rówieśników. Efekty uszkodzeń układu nerwowego będą odczuwać na każdym etapie życia – od zaburzeń naturalnych odruchów, po opóźnienie rozwoju, które utrudni samodzielne dorosłe życie.

– FAS to dla dziecka dramat. To bilet do świata traum, niepowodzeń, frustracji i społecznego odtrącenia. Mamy pod opieką dzieci z FAS i wiemy, że mimo naszych największych starań, mimo wysiłków specjalistów, wsparcia terapeutów i leków – nigdy nie uda się zniwelować spustoszeń, jakie w życiu płodowym wywołał alkohol – mówi Jolanta Bobińska, założycielka i prezes domu dziecka dla dzieci chorych Fundacji „Dom w Łodzi”. – Dlatego musimy robić wszystko co w naszej mocy, by raz na zawsze obalić wszystkie mity dotyczące picia alkoholu w ciąży. A przekaz musi dotrzeć nie tylko do przyszłych mam, ale także do ich otoczenia – dodaje Bobińska.

Oddajemy głos położnym
W tegoroczną kampanię społeczną FASOFF zaangażowały się wyjątkowe influencerki Panna Oksytocyna, czyli Aleksandra Przekwas i Anna Bulczak założycielka profilu Zaufaj Położnej – to położne, które od pierwszych dni ciąży towarzyszą przyszłym mamom. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem, udzielają cennych porad i rozwiewają wątpliwości. Ich kanały śledzą miliony Polek, które spodziewają się dziecka. Dlatego właśnie położne będą w tym roku ambasadorkami kampanii.

Odwróć kieliszek
Dlaczego odwracamy kieliszki? Ponieważ samo mówienie o problemie niestety nie wystarczy. Unikamy trudnych tematów, nie chcemy słuchać o problemach. Zdjęcie odwróconego kieliszka ma zaangażować, zwrócić uwagę i przekazać najważniejszą informację: FAS jest efektem działania alkoholu na płód. Nie narażaj swojego dziecka. Nie pij w ciąży. Bądź FASOFF

– Kontynuujemy współpracę z Fundacją „Dom w Łodzi”, by dotrzeć z naszym wspólnym przekazem do jak największego grona odbiorców. W trosce o zdrowie dzieci zwracamy uwagę na dramatyczne efekty fałszywych teorii, na przykład takich, że niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną nie jest dla płodu szkodliwa. Eksperci podkreślają – nie ma takiej dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu, a Alkoholowy Zespół Płodowy jest nieuleczalny. Aby nie narażać dziecka na FAS należy zachować abstynencję w czasie ciąży, ponieważ każda ilość alkoholu wypita przez ciężarną wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

Spot
Elementem tegorocznej kampanii będzie spot edukacyjny, który powstanie z materiałów wideo przesłanych przez przyszłe mamy. Nad akcją czuwają położne – ambasadorki kampanii – ich obserwatorki odwrócą kieliszek i swoją postawą będą zachęcać do odstawienia alkoholu na czas ciąży.

Za pomysłem i realizacją kampanii już po raz czwarty stoi MOSQI.TO.

pr/

Data publikacji:08.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również