Festiwale muzyczne a niepełnosprawność. Fundacja Avalon na Pol’and’Rock Festival 2021

Fundacja Avalon, która od 15 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore z całej Polski, pojawi się na Najpiękniejszym Festiwalu Świata – Pol’and’Rock Festival, wśród organizacji pozarządowych prowadzących działalność w Akademii Sztuk Przepięknych. Na swoim stoisku organizacja przygotowała szereg aktywności skierowanych do uczestników z niepełnosprawnością, ale także dla osób pełnosprawnych, chcąc edukować i zmieniać społeczne postrzeganie niepełnosprawności.

Ponadto Fundacja Avalon podjęła się wsparcia organizatora Festiwalu w zakresie opracowania poradnika dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Fundacja zapewni też podstawą pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością – uczestników Festiwalu, poprzez zapewnienie pomocy technicznej oraz punktu Kompleksowego Centrum Poradniczego dla OzN. 

Aktywności i warsztaty Fundacji Avalon w ASP

Fundacja Avalon przygotowała dla festiwalowiczów bogatą ofertę aktywności i dyskusji poświęconych problematyce niepełnosprawności. Wszyscy, którzy będą chcieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia poruszanie się na wózku, będą mogli przejechać na nim tor przeszkód imitujący bariery architektoniczne spotykane w przestrzeni miejskiej. To najlepszy sposób na uwrażliwienie osób pełnosprawnych, które poprzez doświadczenie mogą zrozumieć, z jakim rodzajem wyzwań na co dzień spotykają się osoby na wózkach.

Na uczestników Najpiękniejszego Festiwalu Świata czekać będzie również nie lada wyzwanie zmierzenia się z rekordem Szymona Klimzy – wyczynowego handbikowca – na rowerze napędzanym wyłącznie siłą rąk. Nie zabraknie również aktywności w extremalnym wydaniu z udziałem Kuby Królikowskiego, ambasadora Avalon Extreme, który w Himalayan Camp będzie zachęcał do pokonania ścianki wspinaczkowej przy użyciu jednej ręki. Odważni festiwalowicze będą mogli się zmierzyć z rzuconym przez Kubę wyzwaniem.

– Stereotypowy, niestety powszechny w Polsce, także wśród młodych ludzi sposób postrzegania niepełnosprawności negatywnie wpływa na jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Często wynika ze zwykłego braku zrozumienia. W Akademii Sztuk Przepięknych chcemy dać możliwość zrozumienia niepełnosprawności, co sprawi, że uczestnicy Festiwalu Pol’and’Rock przestaną dostrzegać taką czy inną dysfunkcję, a zaczną w OzN widzieć równych sobie, wartościowych ludzi – zapewnia

Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon

Na stoisku Fundacji odbędą się także dyskusje dotyczące różnych aspektów niepełnosprawności – o rehabilitacji seksualnej, aktywnej stronie niepełnosprawności czy kurs savoir-vivre’u i empatii wobec osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja bezpośrednio wesprze festiwalowiczów z niepełnosprawnościami

– Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata będziemy starali się pomóc osobom z niepełnosprawnościami, które zechcą przyjechać i skorzystać z bogatej oferty wydarzenia – mówi Łukasz Wielgosz.

Festiwalowicze z niepełnosprawnością poruszający się na wózkach w przypadku częstych w polowych warunkach awarii, będą mogli zgłosić się do punktu wsparcia technicznego, w którym będą mogli naprawić drobną usterkę swojego sprzętu. Dla osób, które mają pytania o niepełnosprawność – nie tylko dla samych OzN, ale także osób z ich otoczenia, rodzin, przyjaciół czy partnerów – Fundacja Avalon zorganizuje wyjazdowy punkt Kompleksowego Centrum Poradniczego, w którym specjalistka Fundacji udzielać będzie informacji i porad w temacie systemowego wsparcia OzN, ich zatrudniania, aktywności oraz możliwych ulg czy dofinansowań.

Poradniki dla uczestników imprez muzycznych dotyczące niepełnosprawności

– Pol’and’Rock Festival to dla mnie osobiście szczególnie ważne wydarzenie i jest to w mojej ocenie najpiękniejsze spotkanie ludzi w atmosferze miłości, przyjaźni i muzyki. Dziś szczególnie cieszy mnie to, że Festiwalowi przyświeca także idea dostępności dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. To idealny przykład społecznej współpracy organizacji pozarządowych – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Fundacja Avalon podjęły współpracę, która ma szansę wpłynąć na zwiększenie świadomości dotyczącej dostępności wydarzeń muzycznych w Polsce. Przede wszystkim jednak dzięki naszej wspólnej pracy Pol’and’Rock jest bardziej przyjazny dla festiwalowiczów z niepełnosprawnością i z tego jestem szczególnie dumny.- – wyjaśnia Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

W tym roku specjaliści współpracujący z Fundacją Avalon przygotowali dwa poradniki skierowane do uczestników Festiwalu Pol’and’Rock. Pierwszy, dedykowany festiwalowiczom z niepełnosprawnością, pomoże im przygotować się do udziału w wydarzeniu i wyjaśni, jak radzić sobie podczas imprezy np. jak poprosić o pomoc lub poradzić sobie w obliczu awarii fizjologicznej, czy usterki sprzętu. Drugi poradnik, dla wszystkich uczestników Festiwalu, zawiera wytyczne dotyczące savoir-vivre i empatii wobec osób z niepełnosprawnością.

Trzeba zauważyć, że co dziesiąty Polak jest osobą z niepełnosprawnością. W Fundacji Avalon jesteśmy przekonani, że każdy może żyć aktywnie bez względu na stopień sprawności. Mam nadzieję, że organizatorzy innych festiwali muzycznych będą korzystać z doświadczeń Fundacji Avalon i Pol’and’Rock Festival, wdrażając je na rzecz dostępności ich imprez dla osób z niepełnosprawnościami. My jako Fundacja deklarujemy w tym zakresie wszelką pomoc i wsparcie! – deklaruje Krzysztof Dobies

Pol’and’Rock z Fundacją Avalon także online

Fundacja Avalon planuje także przeprowadzić transmisje warsztatów o aktywności, sporcie i rehabilitacji seksualnej OzN, a także kursu savoir-vivre wobec OzN. Transmisje, jeśli tylko pozwolą na to warunki techniczne, będzie można zobaczyć na oficjalnej stronie Fundacji Avalon na Facebooku.

Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 29 – 31 lipca 2021 roku w nowej lokalizacji – na lotnisku w Makowicach-Płoty. Harmonogram aktywności przygotowanych przez Fundację Avalon można znaleźć na stronie Festiwalu.

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 20.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również