Fundacja Avalon uruchamia Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami

W ramach wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami uciekających przed wojną toczącą się w Ukrainie, Fundacja Avalon uruchamia Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Organizacja umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców w ramach tzw. subkont, skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active oraz wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. W szczególności Fundacja pomoże w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i materiały przejść granicznych między Polska a Ukrainą oraz funkcjonujących w Polsce tzw. punktów recepcyjnych.

Wszelkie informacje o działaniach podejmowanych w ramach Centrum będą już od przyszłego tygodnia dostępne w dwóch wersjach językowych pod adresem: pomocukrainie.fundacjaavalon.pl.

– Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z niepełnosprawnościami, którzy potrzebują wsparcia w codziennej egzystencji. Jako organizacja z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w działaniach na rzecz OzN, postanowiliśmy uruchomić centrum pomocy, dzięki któremu uchodźcy otrzymają możliwe do zorganizowania wsparcie. Zaczynamy od podstawowych i najbardziej potrzebnych działań, ale w miarę potrzeb będziemy chcieli je rozwijać, tak żeby nasze wsparcie było, jak najbardziej kompleksowe – wyjaśnia Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Wsparcie finansowe i nieodpłatna rehabilitacja
Wydatki związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych są znacznie wyższe niż u osób pełnosprawnych. Wsparcie finansowe w kosztach związanych z leczeniem, rehabilitacją, transportem czy kosztami życia codziennego są dla uchodźców przybywających do Polski nie do udźwignięcia. Dlatego też Fundacja w ramach podstawowej pomocy umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym założenie subkonta, za pomocą którego będą mogli oni pozyskiwać indywidualne darowizny czy wpłaty z 1% podatku, tak jak każdy podopieczny Fundacji. Środki pozyskane przy pomocy tego narzędzia będą wypłacane w formie dofinansowań do kosztów leczenia i codziennej egzystencji – standardowo po uprzednim zweryfikowaniu przez pracowników organizacji.

Fundacja Avalon uruchomi również możliwość nieodpłatnego skorzystania z aktywnej rehabilitacji, skierowanej do osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Uchodźcy będą mogli korzystać ze wsparcia fizjoterapeutów stacjonarnie w Warszawie, czyli w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, a z części zajęć również online, poprzez platformę Zoom. Dzięki wsparciu wolontariuszy, Fundacja zapewni wsparcie językowe w obsłudze pacjentów ukraińskojęzycznych. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl.

Wsparcie w pozyskaniu sprzętu higienicznego i ortopedycznego
Fundacja pomoże placówkom i organizacjom zapewniającym opiekę osobom przebywającym na terenie Polski w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego oraz środków higieny osobistej, które umożliwią uchodźcom z niepełnosprawnościami zabezpieczenie najważniejszych potrzeb. W pierwszej kolejności wsparcie kierowane będzie do miejsc, które dziś borykają się z trudem pomocy setkom tysięcy uchodźców – a więc na przejścia graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą, a następnie do tzw. punktów recepcyjnych i innych placówek. Fundacja uruchomi w tym celu centralny magazyn, a jej pracownicy i wolontariusze zajmą się pozyskaniem i dystrybucją sprzętu wśród potrzebujących.

Fundacja planuje także uruchomienie wysyłki wsparcia bezpośrednio dla organizacji pozarządowych pomagających osobom z niepełnosprawnościami w Ukrainie, z którymi już nawiązuje kontakty i bada realne potrzeby.

Fundacja niniejszym ogłasza zbiórkę wyposażenia, które zostanie przekazani\e potrzebującym. Niezbędne są takie przedmioty, jak:
· Sprzęt ortopedyczny np. kule łokciowe, laski
· Wózki ortopedyczne
· Podkłady higieniczne
· Pampersy dla dorosłych
· Pieluchomajtki
· Duże chusteczki nawilżane
· Pianka do mycia bez wody
· Sudocrem
· Opatrunki/ plastry ze srebrem na odleżyny i trudnogojące się rany
· Octanisept
· Gotowe zestawy do cewnikowania
· Worki stomijne + pasta gojąco-uszczelniająca
· Rękawiczki
· Koce/folie termiczne
· Bandaże
· Sól fizjologiczna
· Tabletki do uzdatniania wody pitnej
· Termometry, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe

Osoby i organizacje, które chciałaby przekazać niezbędne wsparcie lub środki na jego zakup, zapraszamy do kontaktu: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl.
Apelujemy o wsparcie finansowe

Fundacja zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli o darowizny na rzecz działania i rozwoju Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w tym przede wszystkim na zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu oraz pokrycie kosztów logistyki i transportu. Datki można przekazywać w ramach zbiórki zorganizowanej poprzez portal Helpuj.pl:

Zbiórka na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami

Fundacja Avalon w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami analizować będzie rozwój potrzeb i jeśli pojawi się taka konieczność, uruchomi kolejne kierunki wsparcia.
– Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami to inicjatywa, którą chcemy zbudować wraz z innymi osobami. Dlatego do współpracy i wsparcia naszych działań zapraszamy wolontariuszy, także tych ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego oraz osoby chcące wesprzeć nasze działania finansowo. Osoby, które chcą nam pomóc swoją wiedzą lub czasem, mogą się zgłosić pod adresem: wolontariat@fundacjaavalon.pl. Nie trzeba być z Warszawy. Zadania zdalne również czekają. Dodatkowo apelujemy do firm, organizacji społecznych, samorządów i władz centralnych o zwrócenie uwagi na sytuację osób z niepełnosprawnościami i wsparcie działań Fundacji Avalon. Prosimy także o pomoc i przekazywanie sprzętu ortopedycznego i higienicznego zarówno od osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw – apeluje Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.

Pilna potrzeba systemowej koordynacji
Fundacja Avalon zwraca się z prośbą do prezesa Rady Ministrów, ministra rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych o jak najszybsze podjęcie systemowej koordynacji wsparcia dla uchodźców z niepełnosprawnościami. Obserwujemy dziś ogromne, heroiczne wręcz zaangażowanie samorządów oraz organizacji pozarządowych, pomagających w ewakuacji, rozlokowaniu czy zapewnieniu wsparcia uchodźcom z niepełnosprawnościami. Skala problemu wydaje się jednak znacząco przekraczać możliwości oddolnej, obywatelskiej organizacji i wymagane jest już systemowe, na poziomie państwa, spotkanie i koordynacja działań organizacji takich jak Fundacja Avalon, a także wskazanie miejsc ulokowania osób, zapewnienie wsparcia finansowego, a przede wszystkim włączenie OzN z Ukrainy do polskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Wsparcie ukraińskiej organizacji VOSTOK SOS
W pierwszych godzinach po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Fundacja Avalon w ramach portalu Helpuj.pl uruchomiła zbiórkę funduszy dla organizacji Vostok SOS, działającej na rzecz ofiar konfliktu w Ukrainie. Zebrane środki pomogą sfinansować wynajem mieszkań tymczasowych dla ofiar konfliktu, pomoc humanitarną i medyczną dla ofiar przebywających w szpitalach oraz ewakuację rodzin, które nie mogą wyjechać z ostrzeliwanych terenów. Łącznie na ten cel do tej pory zebrano blisko 170 tys. zł.

Fundacja Avalon nadal działa w Polsce
Zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy w żaden sposób nie wpływa na codzienną, statutową działalność Fundacji Avalon na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych w Polsce. Fundacja nadal realizuje swoje kluczowe zadania i wsparcie dla swoich podopiecznych, czyniąc to z taką samą energią i intensywnością, jak miało to miejsce przed wybuchem wojny w Ukrainie. Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami to zadanie dodatkowe, które Fundacja podejmuje w odpowiedzi na nagłą i pilną potrzebę, włączając się w ogólnonarodowy wysiłek Polaków, by pomóc ofiarom wojny.

Info: Fundacja Avalon

Data publikacji: 12.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również