Fundacja przybliża niesłyszącym historię miejsc związanych z Auschwitz

Pięć wirtualnych wycieczek do miejsc związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz przygotowała z myślą o osobach niesłyszących brzeszczańska Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Filmy z tłumaczeniem na polski język migowy umieściła w internecie.

W każdym z trwających nieco ponad 10 minut filmów z serii „Tajemnice obozu – nieznana historia KL Auschwitz-Birkenau” Dagmar Kopijasz z Fundacji opowiada o historii obiektów, które znajdują się w pobliżu byłego obozu, ale nie należą do Muzeum. To obiekty zabytkowe. W czasie funkcjonowania obozu każdy z nich odgrywał istotną rolę. Każdym z nich opiekuje się brzeszczańska Fundacja.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, na wykonanie wirtualnych oprowadzeń po nieznanych Miejscach Pamięci będących pod opieką naszej Fundacji. Zostały zrealizowane w języku polskim. W formie napisów umieszczone zostały także trzy tłumaczenia: na język angielski, francuski i włoski. To zrealizowaliśmy jesienią ub.r. – powiedział PAP wiceprezes Fundacji Artur Ciągała.

Jak dodał, aby dotrzeć do jak największej liczby osób z niepełnosprawnościami, Fundacja postanowiła przetłumaczyć na polski język migowy wirtualne oprowadzenia. Wystarała się o dotację z samorządu województwa małopolskiego w ramach programu „Kultura wrażliwa”.

– Naszym celem jest promowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii Polski związanej z II wojną i byłym niemieckim nazistowskim obozem Auschwitz–Birkenau, a także przywracanie lokalnej, narodowej i międzynarodowej pamięci poprzez odkrywanie nieznanej historii, związanej z funkcjonowaniem kompleksu obozowego. Chcemy pielęgnować patriotyzm lokalny i ponad lokalny poprzez pobudzenie zainteresowania nieznaną historią związaną z funkcjonowaniem kompleksu Auschwitz – powiedział Ciągała.

Fundacja przybliżyła historię dawnej kantyny SS, która znajduje się w pobliżu byłego obozu Auschwitz I. – To budynek, który był związany z więźniarskim ruchem oporu. Stąd udało się uciec trzem więźniom, m.in. Kazimierzowi Albinowi, więźniowie z pierwszego transportu Polaków do Auschwitz – mówił w filmie Dagmar Kopijasz, działacz Fundacji. Film jest dostępny pod adresem https://vimeo.com/495384558.

Fundacja ukazała też historię budynków magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau, tzw. ziemniaczarek i kwaszarni, które były przy rampie kolejowej zwanej Judenrampe. Bieg kończyły tam transporty deportowanych do obozu, głównie Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Film można zobaczyć pod adresem: https://vimeo.com/495385064.

„KL Auschwitz-Jawischowitz” przybliża historię podobozu w Jawiszowicach: https://vimeo.com/495384151. Więźniowie, blisko 2 tys., pracowali w tutejszej kopalni. Wykorzystano tu m.in. fragmenty niemieckiego filmu o kopalni. Do czasów współczesnych po podobozie zachowało się niewiele pamiątek. Wśród nich jest budynek łaźni. Opiekuje się nim brzeszczańska Fundacja. Zgromadzone tam eksponaty przybliżają więźniarski los.

Los karnej kompania kobiet w Budach, ok. 7 km od Oświęcimia, poznać można pod adresem https://vimeo.com/495383539. Zdjęcia zostały wykonane w budynku, w którym stacjonowała kompania. Była to dawna szkoła. Karna kompania powstała w czerwcu 1942 r. po ucieczce z komanda kobiecego polskiej więźniarki Janiny Nowak. 200 więźniarkom ogolono głowy i 25 czerwca odesłano je wraz z 200 Żydówkami z różnych krajów do nowo utworzonego podobozu w Budach. Jesienią 1942 r. niemieckie więźniarki funkcyjne i esesmani zabili tam w ciągu jednej nocy 90 francuskich Żydówek.

Obecnie budynkiem opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zorganizowała ekspozycję poświęconą m.in. kompanii.

Piąty film przybliża wystawę tematyczną dotyczącą funkcjonowania KL Auschwitz III–Monowitz, którą przygotowała Fundacja: https://vimeo.com/495528349.

Artur Ciągała podkreślił, że filmy kierowane są dla każdego, kogo interesuje historia i chce poznać miejsca pamięci, o których się nie mówi.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się w rękach prywatnych. (PAP)

Marek Szafrański

Data publikacji: 18.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również