inFestiwal. Informacja – innowacja – inkluzja

Panel dyskusyjny

Za nami dwudniowy inFestiwal, którego gościem honorowym był wiceminister Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Wydarzenie było okazją do rozmów na temat inkluzji społecznej osób z różnymi niepełnosprawnościami. Uczestnicy skorzystali z wielu stoisk informacyjnych i przetestowali prezentowane innowacje społeczne.

Oddział Małopolski PFRON przy współpracy z partnerami: Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie oraz Ośrodkami Wsparcia i Testów zorganizował dwudniowe wydarzenie pn. inFestiwal Informacja-Innowacja-Inkluzja.

W ramach inFestiwalu, w dniu 5 grudnia odbyła się konferencja, podczas której odbiorcom przybliżono założenia programu Rady Nadzorczej PFRON „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”. Swoją ofertę przedstawiły nowopowstałe Ośrodki Wsparcia i Testów. Małopolskie OWiTy prowadzone są przez Fundację Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”. Przedstawiciele ROPS zapoznali uczestników z innowacjami społecznymi skierowanymi do osób z niepełnosprawnością.

Otwarcie drugiego dnia inFestiwalu

Otwarcie drugiego dnia inFestiwalu

Tego dnia odbył się również panel dyskusyjny pn. Małopolska mapa wsparcia – współpraca odpowiedzią na wyzwania. Panel moderowała Marta Mordarska – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. Panelistami byli: Agnieszka Pleti – prezes Poland Business Run, Grzegorz Sotoła – prezes Stowarzyszenia „Klika”, Tomasz Koźmiński – prezes Fundacja For Heroes Kraków oraz Adam Stromidło – prezes Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych. Głównym tematem dyskusji była rola OWiTów w Małopolsce oraz promowanie i wdrażanie innowacji społecznych, które mają na celu podnieść jakość życia osób z niepełnosprawnościami.

Drugi dzień inFestiwalu został oficjalnie otwarty przez gościa honorowego – wiceministra rodziny Pawła Wdówika oraz dyrektor Martę Mordarską. Dla pełnomocnika wydarzenie było okazją do spotkania ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i rozmów z przedstawicielami małopolskich organizacji pozarządowych.

Spotkanie z wiceministrem P. Wdówikiem

Spotkanie z wiceministrem P. Wdówikiem

Odbiorcami wydarzenia w dniu 6 grudnia były osoby z różnymi niepełnosprawnościami, dzieci oraz seniorzy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą Ośrodków Wsparcia i Testów, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, PFRON oraz skorzystać z porady pracowników ZUS. Ważnym elementem programu była możliwość zobaczenia i przetestowania innowacji społecznych prezentowanych przez pracowników ROPS, m.in:
Kask binauralny „Sztuczna Głowa”,
Urzędowy Ambaras – gra dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
Wsparcie imprez masowych – maty naprowadzające dla osób niewidomych,
Senior CUDER – gra o sens życia,
OBU- obuwie chroniące przed upadkami,
Talerze zdrowia,
Hop hop mobilny plac zabaw,
Zakupy na jednym wózku z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową.

Info i fot. Małopolski Oddział PFRON

Data publikacji: 08.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również