Jeśli pomagać, to wspólnie

Jeśli pomagać, to wspólnie

W Bibliotece Śląskiej 3 grudnia główny hol wypełnił się dziecięcym śmiechem i gwarem. Młodych gości witano słodkim poczęstunkiem i napojami, a następnie rozbawione tłumy wypełniły salę Parnassos, aby obejrzeć pozostałe atrakcje przygotowane tego dnia przez organizatorów.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego po raz piąty zaprosił na obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej pod hasłem ,,Jeśli pomagać, to wspólnie”.

Jan Zieliński, pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. osób niepełnosprawnych powiedział – Nasz wypróbowany partner Biblioteka Śląska prowadzi różne formy działań na rzecz osób niepełnosprawnych od wielu lat. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, a w tym szczególnym dniu staramy się zaproponować coś innego. Te obchody kierujemy głównie do młodych i chcemy im pokazać, że mają swoje miejsce w społeczeństwie, że mają prawo do radości i zabawy.

Imprezę rozpoczął występ śpiewaczki Marii Kunc-Jasińskiej z Domu Pomocy Społecznej im. K. Jaworka w Chorzowie, która wystąpiła m.in. w utworach, „Lungi dal caro bene” – z opery Giulio Sabino, oraz w kompozycjach „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki” i „Memory” z musicalu „Koty”. A potem uroczyście powitali zebranych gospodarz – dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki oraz dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Barbara Daniel, życząc obecnym dobrej zabawy i wielu wspaniałych wrażeń.

Na scenie pojawili się aktorzy Fundacji „Dobry Dom” w Bielsku-Białej ze spektaklem „Od A do Z”, którzy bawili publiczność wspaniale. Zachęcali oni do aktywnego udziału w występach, gdyż każda scenka przedstawiała inną literę alfabetu. Dzieci reagowały na zaproszenie do zgadywania literek bardzo spontanicznie. Cała sala rozbrzmiewała odgłosami śmiechu i radości. Największy entuzjazm wybuchł jednak kiedy pojawił się Mikołaj – takiego powitania można naprawdę pozazdrościć.

– Dzieciaki są bardzo zadowolone. Przepiękne przedstawienie i wiele cudownych wrażeń. Takie spotkanie jest dla nich bardzo ważne, bo mogą wyjść ze swojego środowiska, z takiej swojej codzienności, zobaczyć coś innego i spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi, którzy chodzą już do innych szkół. To prawdziwe święto i jeszcze tyle atrakcji – podzieliły się swoimi wrażeniami opiekunki ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach.

– Mamy pomysł jako współorganizatorzy tego święta, aby nadać mu w przyszłych latach jeszcze inny wymiar, jeszcze bardziej dynamiczny i ciekawy. Będzie tym obchodom także towarzyszyć kiermasz świątecznych wyrobów osób niepełnosprawnych, który cieszył się w poprzednich latach ogromnym zainteresowaniem i mamy liczne sygnały od czytelników, aby kiermasz powrócił do Biblioteki – zapewniła Aneta Satława, kierownik Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Obchody te inspirują do działań na rzecz pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i zawodowym oraz lepszego zrozumienia problematyki niepełnosprawności.

– Mam przyjemność pełnić funkcję dyrektora Śląskiego Oddziału PRFON od pięciu lat i właśnie wtedy narodziła się ta idea obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Bibliotece Śląskiej, więc jestem sentymentalnie związana z tą imprezą. Szczególnie sobie cenię współpracę różnych instytucji na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym regionie właśnie pod hasłem „Jeśli pomagać to wspólnie”. Chcemy, żeby nasza działalność trafiała do wszystkich i żeby osoby niepełnosprawne czuły się lepiej zaopiekowane. Dzisiaj będziemy się cieszyć i świętować – powiedziała Anna Wandzel.

Tegoroczna edycja święta to kolejna okazja do spotkania się z ludźmi w atmosferze święta, ale także serdecznych, miłych spotkań z przyjaciółmi.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 07.12.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również