Jest kolejny ważny szlak na mapie Bieszczad

– W Programie Dostępność Plus turystyka społeczna zajmuje istotne miejsce. Chcemy, aby co najmniej 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich stało się dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając konferencję „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”.

Okazją do spotkania była inauguracja w Mucznem w Bieszczadach nowej ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją. Na szlaku, prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty, zamontowano system totupoint. Jest to system wspomagający orientację przestrzenną oraz zwiększający poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Składa się on z tzw. znaczników – urządzeń, które emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu komunikatem tekstowym lub głosowym. Dodatkowo na trasie znajdują się mapy i tabliczki z informacjami w języku Braille’a.

– W naszych działaniach staramy się pokazywać, że miejsce na dostępność jest wszędzie. Także tam, gdzie w pierwszych skojarzeniach się jej nie dostrzega. Dobrym przykładem jest właśnie turystyka społeczna. Wielu sceptyków zastanawia się jak to możliwe, aby osoby z niepełnosprawnościami wędrowały po górskich szlakach? A to się jednak dzieje – o czym sama się wielokrotnie przekonałam – i co Państwo udowodniliście również podczas wycieczki w okolicach Mucznego – podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwracając się do niewidomych uczestników konferencji.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniała, że dostępność zawsze zaczyna się ona od drugiego człowieka. Od jego postawy, od świadomości wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć osoby o szczególnych potrzebach.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła przekonanie, że otwarty nowy szlak turystyczny będzie inspiracją dla upowszechnienia podobnych rozwiązań w całym kraju.

– Jestem przekonana, że inicjatywy związane z turystyką społeczną przyniosą korzyści zarówno dla mieszkańców Podkarpacia, ale także dla osób je odwiedzjących, promując turystykę jako otwartą i dostępną dla wszystkich – zakończyła wiceminister.

W konferencji, zorganizowanej przez Grupę Bieszczadzką GOPR oraz władze samorządu województwa podkarpackiego, uczestniczyli także przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier” oraz Fundacji „Pełni Kultury”.

Info i fot. MFiPR

Data publikacji: 26.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również