Jubileuszowa radość i wesele w „Akcencie”

W ostatnich dniach minionego roku Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych AKCENT w Katowicach obchodziło uroczyście 15 lat swojej pracy. Zwykle przy takich okazjach nie brakuje podsumowań, czasem multimedialnych sprawozdań z działalności, refleksji nad tym, co było. W Akcencie scenariusz grudniowej uroczystości tego nie przewidywał. Tam uczestnicy i zaproszeni goście się bawili, radowali. To było prawdziwe, wielogodzinne wesele, co widać chyba na zdjęciach.

Zabawę rozpoczął zespół muzyczny z zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej „Imperium Słońca” z Siemianowic Śl., rozgrzewając publiczność. Wiązanka przebojów, wykonanych żywiołowo przez niepełnosprawnych artystów, podobała się do tego stopnia, że oklaskami wymuszono bisy.

Po występie gości nadszedł czas na popisy gospodarzy. Zespół Namaximum zaskoczył wszystkich arcyciekawą interpretacją „Króla Gór” Edwarda Griega. Niebywałe „instrumentarium”, wydające niecodzienne dźwięki, perfekcyjne zgranie muzyków wywołały takie wrażenie, że po zakończeniu najpierw długo panowała cisza, dopiero potem zerwały się oklaski. A dźwięki? Wydobywane przez tarcie łyżkami o metalowe tarki, stukanie drewnianymi młotkami w deseczki, błyskawiczne rozprostowywanie zwykłych zgniecionych worków foliowych.

Kilka miesięcy wcześniej podopieczni Stowarzyszenia AKCENT wykonywali swój popis w rodzinnym kraju kompozytora. W Norwegii spotkało ich bardzo ciepłe przyjęcie i na jednym koncercie nie poprzestali. Dali koncert w kościele, a także w integracyjnej szkole muzycznej dla norweskich niepełnosprawnych. Na scenie czy przed sceną trwały kolejne ich występy, a jednocześnie na wielkim stole, z boku sali, pod okiem terapeutów, przedstawiciele czterech WTZ z sąsiednich miast wykonywali pracę konkursową – najładniejszą kartę świąteczną.

W zabawę została wciągnięta również prezes Śląskiego Stowarzyszenia Edukacj i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych AKCENT, Ewa Klimczak. Nie tylko została poproszona przez wodzireja do pierwszego, inauguracyjnego walca, ale za moment, ku radości wszystkich, skłoniono ją do odśpiewania słynnego „Niech żyje bal”, a swym wykonawstwem ujawniła spory talent wokalny.

Jeszcze tylko demonstracja kart świątecznych i wręczenie nagród dla każdego zespołu, po czym do tańców i zabawy zostali zaproszeni wszyscy. Terapeutki szalały na parkiecie ze swoimi podopiecznymi, wózkowicze wykręcali kołami prawdziwe piruety, w przebraniach i bez, Steni Gowdzie – pełnomocniczce prezydenta Katowic ds. osób niepełnosprawnych, ktoś nałożył welon panny młodej, słowem bawili się wszyscy.

Nie tańczył tylko Paweł Niewiarowski, przewodniczący Śląskiej Rady Wojewódzkiej POPON, zauroczony stał i patrzył…

Oprócz swojej statutowej działalności Śląskie Stowarzyszenie AKCENT reprezentuje Polskę w międzynarodowej organizacji „Parlament bez Granic”, zrzeszającej blisko 100 organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych w 80 krajach Europy i Afryki. Delegatura Polska działa pod patronatem marszałek Senatu Krystyny Bochenek, posłanki do Europarlamentu Grażyny Staniszewskiej oraz posła na Sejm RP Sławomira Piechoty. Jej sekretarzem jest Marek Plura, aktualnie również poseł na Sejm.

Uroczyste otwarcie Polskiej Delegatury „Parlamentu bez Granic” miało miejsce w 2005 roku w Ośrodku Stowarzyszenia AKCENT, o czym – oczywiście – w „Naszych Sprawach” informowaliśmy.

Stowarzyszenie AKCENT reprezentuje w Polsce również VERY SPECIAL ARTS INTERNATIONAL, organizację promującą sztukę osób niepełnosprawnych oraz wprowadzającą działalność artystyczną jako formę terapii w ponad 80 krajach. Ta agenda rządu USA została założona w 1974 r. w Waszyngtonie. Zajmuje się sztuką jako drogą ułatwiającą niepełnosprawnym kontakt z drugim człowiekiem. Stowarzyszenie AKCENT jest jej członkiem, organizując coroczne festiwale, konferencje naukowe dotyczące arteterapii oraz prezentacje twórców z niepełnosprawnościami, m.in. na scenie Biblioteki Śląskiej.

Ilona Raczyńska

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również