Każdy z nas ma swoje życiowe K2

Ostatni etap kampanii społecznej „Różni, ale Równi. Zobacz człowieka” w Krakowie. W tej odsłonie poznajemy osoby z dysfunkcją narządu wzroku. 
W Polsce liczba osób z uszkodzeniem wzroku przekracza 500 tysięcy. Według światowych danych szacuje się, że poważne zaburzenia widzenia występują u 1 proc. populacji, a całkowita liczba osób niewidomych i słabowidzących ulega stałemu zwiększaniu.
(źródło: Uniwersytet Warszawski)

– Od 5. roku życia jestem osobą niewidomą, jak to nazywam, przeszedłem na tą ciemną stronę mocy ale jak widać jestem aktywny zawodowo. Zachęcam wszystkich do tego, aby pomimo swoich problemów, przełamywać bariery, bo one istnieją tylko w naszych głowach. – mówi Marcin Ryszka (dziennikarz sportowy, paraolimpijczyk, Fundacja Nie widząc Przeszkód).

Oto kilka wskazówek jak postępować w kontakcie z osobą z dysfunkcją narządu wzroku:
1. Jeśli chcesz pomóc osobie niewidomej pod żadnym pozorem nie łap za białą laskę, nie szarp. W ten sposób możesz wystraszyć tylko osoby z dysfunkcją narządu wzroku.
2. Jeśli widzisz, że osoba niewidoma idzie ulicą i zbliża się do potencjalnie niebezpiecznego obiektu podejdź i poinformuj ją o tym fakcie, np. porzucona hulajnoga, źle zaparkowany samochód.
3. Widząc osobę niewidomą z psem przewodnikiem pamiętaj, że psa nie można dekoncentrować, on jest w pracy.
4. Jeśli w przestrzeni publicznej widzisz osobę niewidomą z białą laską i chcesz się upewnić, że nie potrzebuje twojej pomocy, po prostu podejdź i zaproponuj pomoc. Jeśli ktoś taki będzie zainteresowany pomocą na pewno poinstruuje cię czego dokładnie potrzebuje.

Info i fot. Magiczny Kraków

Data publikacji: 08.07.2024r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również