Klinika „Budzik”dla osób dorosłych

15 lipca w Warszawie odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod siedzibę Kliniki „Budzik” dla osób dorosłych w śpiączce. Na jej budowę i wyposażenie ponad 37 mln zł przekazał Fundusz Sprawiedliwości.

Projekt „Budzik” dla dorosłych Fundacji „Akogo?”, Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci, będących ofiarami  przestępstw, m.in. drogowych i przemocy.

– To pieniądze od sprawców przestępstw, które mają służyć rehabilitacji pacjentów w śpiączce. W klinice „Budzik” znajdą profesjonalną opiekę – zapewniał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, który jest dysponentem tego Funduszu.

Działkę pod budowę gmachu, który będzie mieć powierzchnię ok. 3800 m kw., przekazał samorząd województwa. Za budowę i wyposażenie obiektu odpowiedzialna jest Fundacja „Akogo?”, która od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Partnerem medycznym przedsięwzięcia jest Mazowiecki Szpital Bródnowski, a patronat nad budową  objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

„Budzik” dla dorosłych zostanie zbudowany na wzór dziecięcej kliniki  „Budzik”, działającej od 2013 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, która  była pierwszym w kraju wzorcowym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w śpiączce. Od lipca 2013 roku wybudziło się w niej ponad 80 dzieci.

Klinika dla dorosłych w śpiączce powstaje obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. – Jesteśmy zaszczyceni tym, że na terenie naszego szpitala tak prężnie powstaje ta inwestycja – powiedziała prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel. – Cieszymy się bardzo i życzymy dalszego tak intensywnego postępu prac. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wspaniałą placówkę, która pomoże wielu ludziom – dodała.

Będą tu leczeni dorośli w śpiączce, po urazach neurologicznych, rehabilitowani dzięki specjalistycznemu sprzętowi medycznemu. Diagnostyka, neurochirurgia, neurologia i rehabilitacja pacjentów będą w placówce działać na najwyższym poziomie, do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych. Klinika zakupi też sprzęt multimedialny i sensoryczny oraz nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie.

Zamierzeniem twórców kliniki jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin oraz osób bliskich pacjentów, którzy nie będą płacić za pobyt w szpitalu.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 16.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również