KO przejmuje projekt w sprawie renty socjalnej i zgłasza jako swój

Klub Koalicji Obywatelskiej przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, podwyższający wysokość renty do minimalnego wynagrodzenia, i zgłasza jako swój – poinformowały 13 marca posłanki KO: Małgorzata Kidawa-Błońska, Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich.

– Nie może być tak, że obywatele, którym w naszym kraju jest bardzo trudno, którzy od dziecka muszą mierzyć się z trudnościami, są dla państwa niewidoczni i muszą jeszcze o wszystko upominać się i walczyć – powiedziała Kidawa-Błońska.

– Dlatego, żeby przyspieszyć proces procedowania ustawy obywatelskiej, składamy ten projekt jako projekt Koalicji Obywatelskiej – dodała.

– Apeluję dzisiaj, aby rząd PiS jak najszybciej wdrożył projekt Koalicji Obywatelskiej o podwyższeniu renty socjalnej – mówiła Hartwich. – Przedstawiciele rządu PiS wyrażają się w ciepłych słowach o niepełnosprawnych, przyszedł czas na czyny – dodała posłanka KO.

Zwróciła uwagę, że projekt dotyczy tylko 291 tys. osób. Zapowiedziała, że podczas zaplanowanego na 13 marca spotkaniu przedstawicieli protestujących niepełnosprawnych z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem będzie rozmawiać tylko o podwyższeniu renty socjalnej.

Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że to za czasów rządu PO-PSL świadczenie pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu. – Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu – powiedziała. – Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać – dodała.

Zaapelowała, żeby marszałek Sejmu nadała projektowi KO numer druku i włączyła go do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.(PAP)

Piotr Śmiłowicz, fot. zrzut ekranowy

Data publikacji: 13.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również