Konfederacja: chaos w sądownictwie i wzrost akcyzy wśród „prezentów” PiS na święta

Chaos w sądownictwie, podwyżka akcyzy i sięganie po pieniądze z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to „prezenty” rozdawane przez PiS na święta – przekonywali 20 grudnia w Sejmie posłowie Konfederacji: Krystian Kamiński, Grzegorz Braun, Artur Dziambor i Janusz Korwin-Mikke.

W piątek, 20 grudnia po godz. 5 nad ranem po całonocnych obradach sejmowa Komisja Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt PiS nowelizujący ustawy sądowe. Przyjęła do niego 22 poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być jednak przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Przyjęte poprawki m.in. zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Wprowadzono też właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Jednocześnie wykreślono z projektu przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za „odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził TK”.

Podczas konferencji prasowej poseł Kamiński oświadczył, że głosowania 20 grudnia w tej sprawie są „kompletnie irracjonalne”, gdyż „nie mieliśmy czasu zapoznać się z tym, co było dzisiaj nad ranem ustalane”. Przekonywał, że „proponowane zmiany ustawy są wyłącznie następną odsłoną walki o wpływy partii rządzącej z władzą sądowniczą”.

– Aby rozwiązać obecny kryzys sądownictwa, potrzebujemy rozwiązań systemowych. Dlatego Konfederacja zaproponuje zmiany ustrojowe, przecinające obecne konflikty personalne. Musimy zrobić wszyscy krok w tył i rozpocząć poważną debatę nad zmianą konstytucji, nad resetem konstytucyjnym – oświadczył. – Inaczej takie przepychanki, których świadkami będziemy dzisiaj po raz kolejny, będziemy obserwować przez następne 50 lat.

Grzegorz Braun nawiązał do zaplanowanego na ten dzień głosowania w sprawie zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

– PiS funduje prezenty na święta, rzecz jasna nie z własnej kieszeni. Żeby zabłysnąć nie cofa się nawet przed sięgnięciem do kieszeni osób niepełnosprawnych. (…) Polityka rozdawnictwa socjalistycznego musi być z czegoś pokryta, z czegoś ufundowana – zauważył Braun.

Korwin-Mikke przekonywał, że „po jednej stronie stoi ta całą koalicja PO-PiS-PSL-SLD, która chce kupować sobie wyborców, a po drugiej my, gdy mówimy prawdę, że trzeba oszczędzać”. Według niego prezydent Andrzej Duda „częściowo” przyznał Konfederacji rację, gdy mówił: „Zrozumcie, że jak rosną płace, to muszą wzrosnąć ceny”. „Ale nie mówił o jednej rzeczy, że jak rosną płace, to od tej (wyższej – PAP) płacy są też (wyższe – PAP) podatki. A więc ceny wzrosną nie tylko o płace, ale i o podatki. Czyli w gruncie rzeczy na tym wszyscy stracą” – stwierdził Korwin-Mikke. (PAP)

Mieczysław Rudy, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 20.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również