Konkurs fotograficzny“Mam tak samo jak Ty – artystyczne sceny z życia codziennego”

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, obchodzony 3 grudnia, to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla Fundacji Avalon, organizacji, która od kilkunastu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz przewlekle chorych i która zmienia społeczne postrzeganie niepełnosprawności przez polskie społeczeństwo. To dzień, w którym szczególnie podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami są integralną częścią społeczeństwa i że na równi zasługują na poszanowanie praw, aktywności w każdej sferze życia.

W tym roku, po raz drugi Fundacja postanowiła zorganizować konkurs fotograficzny, poprzez który chce pokazać jak ważną datą jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Organizacja wierzy, że nadesłane prace konkursowe ukażą, że codzienność osób z niepełnosprawnościami nie różni się znaczenie od codzienności każdego człowieka, a między osobami pełnosprawnymi i tymi z niepełnosprawnościami więcej jest mostów niż barier. W konkursie może wziąć udział każdy, powyżej 13 roku życia, kto zechce podzielić się swoimi emocjami i wizją artystyczną. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a wszystkie informacje znaleźć można na dedykowanej podstronie w serwisie internetowym Fundacji Avalon.

“Mam tak samo jak Ty” – to znaczy jak?
To już druga edycja konkursu fotograficznego mającego na celu normalizowanie życia osób z niepełnosprawnościami. Nagrodzone uprzednio prace nawiązywały do hasła “Nie różnimy się tak bardzo” i były przykładem na to, że niepełnosprawność nie wyklucza rozwoju, radości, relacji czy aktywności sportowej.

Tegoroczna edycja trwa od 27 października do 19 listopada. Chętni mogą przesyłać swoje prace konkursowe na adres konkurs@fundacjaavalon.pl. Fotografie mają nawiązywać do hasła konkursowego i stanowić artystyczny wyraz jego interpretacji w nawiązaniu oczywiście do niepełnosprawności i ludzi jej doświadczających.

Jury wybierze 10 najlepszych fotografii, spośród których osoby obserwujące profil Fundacji Avalon na Facebooku również będą mogły podzielić się swoją opinią, przyznając nagrodę publiczności. Do wygrania nagrody pieniężne i rzeczowe. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Fundacji.

– Fotografia jest bardzo szeroką dziedziną sztuki. Jest w stanie przekazać wiele emocji i życiowych sytuacji. Organizujemy ten konkurs, aby przypomnieć, że osoby z niepełnosprawnościami tak samo przeżywają codzienność, emocje i życiowe sytuacje. Powinny być ważną i niepomijaną częścią społeczeństwa. Z wielką ciekawością czekamy na prace. Wierzymy, że razem uda nam się stworzyć piękną opowieść, którą przedstawimy 1 grudnia na wernisażu zwycięskich prac – wyjaśnia Filip Królak, specjalista ds. graficznych i użytkowych w Fundacji Avalon.

We współpracy z profesjonalistami fotografii
Nadesłane prace ocenij ury, które w swojej opinii będzie zwracać uwagę na tematykę zdjęcia, bogactwo szczegółów i kolorów, staranność wykonania oraz oryginalność pomysłu.
W jego skład wchodzą:

Maciej Krüger – fotograf freelancer, na co dzień współpracujący z Onet.pl. Autor i współautor między innymi reportaży o tematyce społecznej; Anita i Filip Gębscy – para artystów, która od 8 lat pracuje twórczo nad wspólnymi projektami artystycznymi, wielokrotnie nagradzani na prestiżowych konkursach reklamowych w kraju i zagranicą, współpracują między innymi z reżyserem Jerzym Skolimowskim przy jego artystycznych przedsięwzięciach filmowych, i są autorami plakatu do nominowanego do Oscara filmu „EO” oraz Sebastian Cielecki, fotograf, poruszający się od dziecka na wózku i który jest pasjonatem, samoukiem i społecznikiem.
Z ramienia Fundacji Avalon, do jury dołączyła także Helena Szczuka kierująca w niej działem komunikacji i promocji.

Konkurs skierowany jest zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i amatorów tej dziedziny sztuki. Fundacja Avalon zaprasza do wspólnej fotograficznej, artystycznej przygody oraz otwarcia się i wrażliwości na codzienność osób z niepełnosprawnościami. Nie ma lepszej ku temu okazji jak Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami!

Info i grafika: Fundacja Avalon

Data publikacji: 30.10.2023 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również