Konkurs Laur Dostępności 2024 – II edycja. Rusza nabór zgłoszeń!

Już 12 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Laur Dostępności, którego celem jest wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji po raz kolejny zachęca do zgłaszania obiektów, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

– Spełnianie standardów dostępności jest jednym ze szczebli bycia przyjaznym dla społeczeństwa. Jeśli jakaś instytucja chce być blisko mieszkańców, to musi spełniać standardy dostępności – mówi Jarosław Bondyra, Zastępca Burmistrza Miasta Biłgoraj, ubiegłorocznego laureata konkursu. Wybudowanie windy w bloku, który jej wcześniej nie posiadał, bezpiecznego podjazdu, poręczy, zlikwidowanie wysokich krawężników lub poszerzenie wejścia do budynku znacząco wpływa na jakość życia. To tylko pozornie niewielkie zmiany, które w praktyce nie tylko podnoszą komfort, ale są szansą na włączenie się w życie społeczne, dają poczucie sprawczości i samodzielności.

Konkurs skierowany jest do instytucji publicznych jak również spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy Towarzystw Budownictwa Społecznego, które zrealizowały inwestycje likwidujące bariery architektoniczne i skorzystały ze wsparcia Funduszu Dostępności będącego elementem rządowego programu Dostępność Plus.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach – za Obiekt mieszkalny, w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności oraz Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych, który po przeprowadzonych zmianach wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i rodzin z dziećmi.

W każdej z kategorii Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Wielkiej Gali Integracji organizowanej 16 listopada 2024 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 12 lipca 2024 r.

Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej:
https://laurdostepnosci.integracja.org/

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Współorganizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Info i fot. Integracja

Data publikacji: 12.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również