KP Polska 2050 składa wniosek o wysłuchanie publiczne ws. świadczenia wspierającego

Koło Parlamentarne Polska 2050 wnioskuje do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Chodzi o rządowy projekt ustawy o świadczeniu wspierającym (druk nr 3130).

– Projekt wzbudził duże kontrowersje w środowiskach osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, w szczególności w zakresie związanego z nim nowego systemu orzecznictwa oraz zakresu ochrony praw nabytych. Pomimo złożoności i wrażliwej tematyki, na żadnym etapie prac nie był konsultowany społecznie. To jest sprzeczne z zasadami dobrej legislacji i nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa – argumentuje Joanna Mucha, posłanka Koła Parlamentarnego Polska 2050.

W ocenie posłanki Joanny Muchy, tylko rzetelnie przeprowadzone wysłuchanie publiczne projektu może choćby częściowo umożliwić posłankom i posłom podjęcie efektywnych działań mających na celu nadanie mu kształtu zgodnego z oczekiwaniami strony społecznej.

Łukasz Krasoń, działacz Polski 2050 Szymona Hołowni, który jest osobą z niepełnosprawnością, zaznaczył, że reforma systemu świadczeń osób z niepełnosprawnościami jest bardzo potrzebna, ale zmiany zaproponowane przez obóz rządzący w aktualnej formie są nieakceptowalne.

– Potrzebujemy solidnych, merytorycznych poprawek tego projektu, służących środowisku osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunom, rodzicom. Wysłuchanie publiczne będzie ważnym krokiem do uratowania systemu orzecznictwa przed katastrofą. Ten system oczywiście nie jest idealny i wymaga naprawy, ale wprowadzenie w życie projektu w tym kształcie, jaki miałby obowiązywać od 1 stycznia 2024 r., będzie miało bardzo negatywne skutki – skomentował Łukasz Krasoń.

Info: KP Polska 2050, fot. freepik.com

Data publikacji: 18.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również