Kraje Europy, w których rośnie liczba zakażeń koronawirusem zbyt szybko zniosły restrykcje

… ocenił 22 marca regionalny dyrektor ds. Europy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Hans Kluge. Wzrost liczby infekcji spowodowanych przez wariant wirusa BA.2 może przynieść nową falę pandemii także w USA. Jak poinformował Kluge, ponowny wzrost zakażeń koronawirusem zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji i na Cyprze.

Jednym z powodów szybszego rozprzestrzeniania się wirusa jest to, że podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny od poprzednich mutacji wirusa, ale drugim powodem jest zbyt szybka rezygnacja z restrykcji sanitarnych w pewnych krajach – podkreślił Kluge.

Waszyngtoński dziennik „The Hill” podaje, że podwariant BA.2 wariantu koronawirusa Omikron odpowiada obecnie w USA za blisko 35 proc. wszystkich nowych zakażeń i od kilku tygodni staje się coraz częstszą przyczyną infekcji.

Nadal dominującym wariantem koronawirusa pozostaje w USA Omikron, ale nowy podwariant szybko może stać się główną przyczyną zakażeń – pisze „The Hill”.

Doradca Białego Domu ds. pandemii dr Anthony Fauci poinformował 20 marca, że podwariant BA.2 nie wydaje się być bardziej niebezpieczny niż poprzednie mutacje wirusa, nie pokonuje też bariery immunologicznej związanej ze szczepieniami lub przebyciem Covid-19.

W sumie liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych koronawirusem w USA spadła od stycznia – podaje „the Hill”.

Wcześniej 22 marca ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove powiedziała, że podwariant BA.2 niesie takie samo ryzyko hospitalizacji jak poprzedni subwariant Omikrona – BA.1.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano w zeszłym miesiącu na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy.

Według informacji WHO wariant Omikron podzielony jest na trzy podwarianty – BA.1, BA.2 oraz BA.3. (PAP)

fit/ tebe/, fot. freepik.com

Data publikacji: 23.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również