Laur Dostępności dla likwidujących bariery. Nabór zgłoszeń do 30 czerwca!

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużają nabór zgłoszeń do I edycji Konkursu Architektonicznego Laur Dostępności 2023. W konkursie nagrodzone zostaną obiekty, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

Laur Dostępności to konkurs skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, instytucji publicznych oraz wszystkich podmiotów, które od października 2019 roku skorzystały z finansowania i zrealizowały inwestycje z programu Dostępność Plus, w celu zwiększenia dostępności istniejących budynków.

– Okazuje się, że dostępność można rozumieć bardzo różnie. Jedni traktują ją jak konieczność, bo tak trzeba, inni widzą w niej szansę na nową jakość życia dla wszystkich – mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, organizatora konkursu.

Na jakość życia osób z niepełnosprawnością, seniorów, kobiet w ciąży czy rodziców z dziećmi znacząco wpływa wybudowanie windy w bloku, który jej wcześniej nie posiadał, bezpiecznego podjazdu, poręczy, zlikwidowanie wysokich krawężników lub poszerzenie wejścia do budynku. To tylko pozornie niewielkie zmiany, które w praktyce nie tylko podnoszą komfort, ale są szansą na włączenie się w życie społeczne, dają poczucie sprawczości i samodzielności.

Konkurs Laur Dostępności ma na celu wyróżnienie tych najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach – Obiekt mieszkalny oraz Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych.

W każdej z kategorii Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Wielkiej Gali Integracji 18 listopada 2023 r. organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 30 czerwca 2023 r.

Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: http://www.niepelnosprawni.pl/laurdostepnosci

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Współorganizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Info i fot. Integracja

Data publikacji: 15.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również