Laureaci 20. edycji Medalu św. Brata Alberta

Laureaci 20. edycji Medalu św. Brata Alberta

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 99 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta. Laureatami jubileuszowej 20. edycji zostały następujące osoby:

Monika Kuszyńska , piosenkarka z Łodzi – za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych.
Kaja Godek z Warszawy, matka dziecka niepełnosprawnego – za obronę życia dzieci niepełnosprawnych.
Mariusz Wlazły z Wielunia, zawodnik PGE Skry Bełchatów – za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego.
Jan Kościuszko z Krakowa, restaurator – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W roku 1997 medal otrzymał ks. kardynał Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński. W latach następnych medale otrzymali m.in. śp. bp Jan Chrapek, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, rzecznicy praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorzy Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Emilian Kamiński i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Paweł Kukiz, Adam Nowak, Irena Santor i Lidia Jazgar, krakowskie Bractwo Kurkowe, sportowcy Justyna Kowalczyk, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Robert Korzeniowski i Otylia Jędrzejczak, podróżnik i polarnik Marek Kamiński.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się 14 marca 2016 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XVI Ogólnopolskiego

Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2016, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Festiwal rozpocznie Rok Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy śmierci Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta.
pr

Data publikacji: 12.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również